Wydanie nr 5 z 2013 r. (2013-01-30)

Poznaj prawo

UMOWA ZLECENIE A UMOWA O PRACĘ

Pytanie: Mam 32 lata, od 3 lat pracuję w firmie budowlanej. Jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia i od początku zatrudnienia nie byłem ani razu na urlopie wypoczynkowym. Moje wynagrodzenie wynosi 1000 zł netto. Kiedy poprosiłem pracodawcę, żeby takiego urlopu mi udzielił, odpowiedział, że nie jestem pracownikiem, ale zleceniobiorcą, więc nie obejmują mnie przepisy prawa pracy. Czy takie traktowanie jest dopuszczalne?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy (art. 2) za pracownika uznaje się osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Kodeks pracy zaś określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców (art. 1).

 

Nie oznacza to jednak, że osoba, która faktycznie świadczy pracę odpowiadającą w swojej treści stosunkowi pracy na podstawie innego stosunku prawnego, pracownikiem nie jest. Zgodnie z art. 22 §1 kp stosunek pracy jest dwustronnym zobowiązaniem: z jednej strony – pracownika do wykonywania na rzecz pracodawcy pracy określonego rodzaju, pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a z drugiej – pracodawcy zobowiązującego się zatrudnić pracownika i zapłacić mu wynagrodzenie. Zatrudnienie pracownika w takich warunkach traktowane jest jako zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę umowy (art. 22 §11 kp). Ustawodawca wskazuje również, że nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną (np. zlecenia, o dzieło itp.), w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy (art. 22 §12 kp), co zresztą również jest karalne, o czym niżej.

 

Tomasz Gabrylewicz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem