• 924.jpg
Wydanie 31 z dnia 2 sierpnia 2006 r. (2006-08-02)

STÓJ, BO STRZELAM!

Rozmowa tygodnia z nadkom. Tomaszem Martyniukiem, naczelnikiem prewencji Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie

- Opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o śmiertelnym postrzeleniu przez policjanta 21-letniego motocyklisty, który nie zatrzymał się przed blokadą drogową. W Poznaniu i Łodzi od kul policyjnych zginęło troje niewinnych ludzi. Kiedy policjant może użyć broni palnej?

-  Funkcjonariusz może oddać strzał, jeżeli środki przymusu bezpośredniego (np. użycie pałki służbowej) nie wystarczają lub ich użycie jest niemożliwe ze względu na dynamikę zdarzenia. W normalnych okolicznościach, policjant jest zobowiązany wezwać daną osobę do zachowania zgodnego z prawem, krzyknąć „policja". Jeżeli w dalszym ciągu osoba ta nie podporządkowuje się, policjant może zagrozić użyciem broni palnej ostrzeżeniem „stój, bo strzelam!". Jeżeli również to nie daje rezultatu, wówczas może oddać strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku. Użycie broni może mieć miejsce w sytuacjach, gdy wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia ludzkiego. Ustawa o policji mówi o dziewięciu przypadkach użycia broni. Jeżeli policjant jest zmuszony do oddania strzału, powinien to zrobić w sposób, który wyrządzi możliwie jak najmniejszą szkodę danej osobie. Użycie broni nie może zmierzać do pozbawienia życia. Każdy policjant powinien wiedzieć, że strzelać należy w dolne partie ciała, np. w nogi. 

Rozmawiała Aneta Urbanowicz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem