• 924.jpg
Wydanie 14/2006 (2006-04-05)

Zalane pola i domostwa, zniszczone drogi i tory. Wylały Łabuńka i Wieprz. W poniedziałek rano stan alarmowy na Bugu został przekroczony o 60 cm, na Wieprzu o 42 cm

ZALAŁO NAS

Na łąkach powstały wielkie jeziora, a małe strumienie przeobraziły się w rwące rzeki. Na Lubelszczyźnie woda najbardziej dała się we znaki mieszkańcom nadwieprzańskich i nadbużańskich miejscowości.

A wszystko przez gwałtownie topniejący śnieg i opady deszczu. Woda zaczęła spływać do rzek, znacznie podnosząc ich poziom, lub gromadzić się w niżej położonych miejscach. W ten sposób w całym regionie powstały wielkie rozlewiska. Łąki między Wysokiem a Bortatyczami (gm. Zamość), za sprawą Łabuńki, która wystąpiła z koryta, zamieniły się w olbrzymie jezioro.
Przez tydzień strażacy interweniowali blisko 300 razy. Najwięcej w powiecie hrubieszowskim (96), najmniej biłgorajskim (14).
W Zamościu woda wdarła się na ul. Śląską i Krasnobrodzką. Tam najczęściej interweniowała straż, bo trzeba było osuszyć piwnice. Oprócz Zamościa, podtopiło posesje w Wierzbie, Zubowicach, Kol. Sitaniec i Kol. Chyża oraz w okolicy Komarowa. Na terenie powiatu hrubieszowskiego najbardziej ucierpiały gminy Werbkowice i Hrubieszów. Do 1 kwietnia strażacy byli wzywani do blisko stu zdarzeń związanych z wiosennymi roztopami. W Obrowcu (gm. Hrubieszów) woda podmyła drzewa rosnące na wysokiej (ok. 15-metrowej) skarpie. Zawalone drzewa zagrażały budynkom mieszkalnym znajdującym się poniżej skarpy. Strażacy musieli ściąć niebezpieczne konary. W Sahryniu i Kułakowicach I zostały zalane trzy gospodarstwa. Woda dostała się do piwnic. Zamknięta dla ruchu jest tzw. Huczwostrada (ul. Działkowa) w Hrubieszowie. W związku z wysokim poziomem wód w Huczwie i zagrożeniem powodziowym, w Urzędzie Miasta w Hrubieszowie są całodobowe dyżury członków Miejskiego Zespołu Reagowania. Poziom wody jest stale monitorowany. Niżej położone posesje przy ulicach Prostej, Wodnej, Gródeckiej, Ogrodowej i Kilińskiego zostały zalane. Woda wdarła się na podwórka i do piwnic. W sobotę, ewakuowano sześcioosobową rodzinę, mieszkającą przy ul. Prostej. Urząd Miasta zapewnił im zakwaterowanie w hotelu Elf i wyżywienie w bursie międzyszkolnej.
Na stronie internetowej Straży Pożarnej można na bieżąco sprawdzać stan wód (www.hrubieszow.kppsp.gov.pl).
W nocy z czwartku na piątek zaczął się obniżać poziom wody w Huczwie. Jak zwykle w takich sytuacjach, bardzo niebezpieczny jest Bug. W miniony piątek, stan ostrzegawczy (600 cm) został przekroczony o 114 cm i poziom wody zaczął się zbliżać do stanu alarmowego (750 cm). - W ubiegłym roku podczas wiosennych roztopów, najwyższy poziom Bugu, jaki odnotowaliśmy sięgał 794 cm - powiedział TZ asp. Piotr Sendecki, rzecznik KP PSP w Hrubieszowie.
W powiecie tomaszowskim najwięcej kłopotów spowodowanych nagłymi roztopami mieli mieszkańcy gmin: Łaszczów, Lubycza Król., Telatyn i Tyszowce. Do piątku strażacy byli wzywani do 39 zdarzeń. W Jarczowie został podtopiony cmentarz parafialny. W Lubyczy Król. spływająca z pól woda podmyła fundamenty domu przy ul. Szkolnej, w wyniku czego naruszona została konstrukcja budynku (na jednej ze ścian pojawiło się pęknięcie centymetrowej szerokości). Najmniej ucierpiał powiat biłgorajski. Strażacy interweniowali tu tylko 27 razy. Podtopienia były w miejscowościach: Dyle, Olchowiec, Majdan Stary, Lipiny Dolne, Biszcza, Szyszków. W Biłgoraju zalana została ulica Tarnogrodzka. 
M. Wójtowicz, A. Urbanowicz

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem