Wydanie nr 5 z 2019 r. (2019-01-30)

HRUBIESZÓW: Ryś zostaje

30 stycznia, równo 45 lat od nadania nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia”, radni Rady Miejskiej w Hrubieszowie jednogłośnie odrzucili wniosek Fundacji Wolni Obywatele RP o zmianę nazwy tej ulicy.


Radni przegłosowali zmiany w budżecie Miasta, przyznali dotację w wysokości 5 tys. zł na izbę wytrzeźwień w Chełmie oraz wyznaczyli przedstawicieli Miasta do Rady Społecznej SPZOZ w Hrubieszowie w osobach burmistrza Marty Majewskiej i Anny Naja, przewodniczącej Rady Miejskiej.
Rada Miasta zajęła również stanowisko w sprawie wniosku Fundacji Wolni Obywatele RP o zmianę nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia” w Hrubieszowie. Radni uchwałą jednogłośnie odrzucili wniosek. Podzielili w tym względzie stanowisko Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej, która zajmowała się jego rozpatrzeniem. Jako argument za odrzuceniem wniosku radni wskazali m.in. negatywne stanowisko Zarządu Osiedla Pobereżany (którego teren działania obejmuje ulicę Basaja), apel Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość o odrzucenie wniosku Fundacji Wolni Obywatele RP oraz fakt, że Instytut Pamięci Narodowej, który dysponuje wykazem nazw ulic podlegających zmianie, nie wskazał obowiązku zmiany nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia”. Jak podkreślano, nadana 30 stycznia 1974 r. nazwa ulicy Stanisława Basaja „Rysia”, jest decyzją lokalnej społeczności dla przypomnienia bohatera walk o wolną Polskę i suwerenność Ojczyzny.
Sesja, w czasie której zajmowano się wnioskiem Fundacji Wolni Obywateli RP, odbyła się równo 45 lat od nadania nazwy ulicy Stanisława Basaja „Rysia”.

Komentarze

nr 18 z 2024 r. 2024-04-29
Kino Stylowy
  • 913.jpg
  • Zanieczyszczenie powietrza: Biłgoraj
  • Zanieczyszczenie powietrza: Zamość
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem