Wydanie nr 39 z 2018 r. (2018-09-26)

ZAMOŚĆ: Odsłonięcie muralu „Bitwa pod Osuchami”. W najbliższą niedzielę (program)

Już jest gotowy. Na murze zamojskiego Zakładu Karnego (od strony ul. Legionów) powstał gigantyczny mural poświęcony bitwie pod Osuchami 1944 r. Ma 47 m szerokości i jest wysoki na ponad 3 metry. Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 30 września. Początek o godz. 13.45.

 

Z inicjatywą upamiętnienia tej największej partyzanckiej bitwy II wojny światowej wyszło Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, które tworzą m.in. bliscy partyzantów spod Osuch.

Autorem projektu jest pochodząca z Zamościa artystka Agnieszka Rzeźniak, absolwentka ASP we Wrocławiu, specjalizująca się wielkoformatowych muralach. Ona również wykonuje mural – pomagają jej przyjaciele i osadzeni. Będzie przedstawiał partyzantów i las – zostaną pokazani za pomocą wyraźnych geometrycznych kształtów i intensywnych barw.

Projekt powstawania malowidła koordynuje Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej. Recenzentem historycznym projektu jest Muzeum Zamojskie i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Recenzji artystycznej dokonał Ignacy Czwartos, znany polski artysta malarz.

Uroczystości rozpoczną się w Osuchach (godz. 12), gdzie zostaną złożone kwiaty na największym w kraju cmentarzu partyzanckim. Potem w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zamościu (godz. 13.45) przedstawiony będzie rys historyczny bitwy.

A o godz. 14 przewidziano uroczystą mszę św. pod przewodnictwem ks. bp. prof. Jana Śrutwy. Odprawiona będzie za poległych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walczących w bitwie pod Osuchami. Po nabożeństwie przemarsz z kościoła w stronę muralu, tam meldunek zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odsłonięcie muralu i wystąpienia okolicznościowe. O godz. 17 zaplanowano koncert patriotyczny Jana Pietrzaka „Niepodległości 100+” w Klubie Batalionowym przy ul. Piłsudskiego 36 w Zamościu

Bitwa pod Osuchami rozegrała się n nocy z 24 na 25 czerwca 1944 r. „Leśni” pod dowództwem Konrada Bartoszewskiego „Wira” postanowili przebić się w okolicach Osuch. Natknęli się jednak na ogień karabinów maszynowych. W starciu zginęło ok. 400 partyzantów AK i BCh. Kilkudziesięciu schwytanych zamordowano w lesie Rapy. Podczas akcji Niemcy spalili też osiem wsi. Wymordowali ok. 500 cywilów, a kilka tysięcy osób wywieziono do obozów.

 

 

Komentarze

Mojżesz Winnetou 2018-09-27  05:41

Murale po drugiej stronie też są dobrej jakości ale mniej ,,picassowate'' niż ten na areszcie

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem