• 924.jpg
Wydanie nr 23 z 2018 r. (2018-06-06)

Dziś profesorowie, architekci, lekarze, posłowie, samorządowcy, duchowni, nauczyciele – kiedyś uczniowie hrubieszowskiej szkoły

100 LAT ZE STASZICEM

Historia gimnazjum i liceum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie tak naprawdę nie zaczyna się w chwili odzyskania przez Polskę niepodległości (szkoła obchodzi 100-lecie). W murach podominikańskiego klasztoru młodzież zdobywa wiedzę nieprzerwanie od 1810 r.

Szkolnych korytarzy nie przemierza już woźny Wątróbka, potrząsając pokaźnym dzwonkiem z brązu, nie brzmi też donośny głos dyrektora Konstantego Alichniewicza: „gdzie tarcza?”. Do klasy nie wchodzi uśmiechnięta „Sacharynka” (Józefa Charkowska), „Skrobia” (Irena Skrobiszewska) ani „Tabaka” (Natalia Tabaczkiewicz), „Szczupcia” (Zofia Szczupakowska) czy ukochana przez uczniów nauczycielka łaciny, wzór wiedzy i kultury osobistej, „Puella” (Maria Nemetti). Tamte czasy minęły bezpowrotnie. W miejsce tamtych nauczycieli przyszli nowi. Dziś placówką kieruje dyrektor Alicja Borkowska. Wciąż nowe pokolenia uczniów wypełniają szkolne korytarze. „Show must go on”.

 

Za cara

Historia gimnazjum i liceum im. Stanisława Staszica sięga początków XIX w., czasów zaborów, rusyfikacji i Stanisława Staszica, dzięki któremu Hrubieszów 200 lat temu miał szkołę średnią. W 1814 r. w Księstwie Warszawskim było 14 szkół podwydziałowych (pośrednich między elementarnymi a wydziałowymi), jedna z nich była nad Huczwą. Staszic i założone przez niego Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie czuwali nad szkołą.

Gdyby nie wpływy słynnego reformatora i uczonego polskiego oświecenia, szkoła zostałaby przeniesiona do Chełma. Wnioskował o to w 1823 r. wizytator. „Hrubieszów nie posiada brukowanych ulic, ma przewagę ludności żydowskiej, a więc nie może posiadać chrześcijańskiej szkoły” – argumentował. Rada TRH wystosowała do namiestnika carskiego Konstantego (brata cara Mikołaja II) prośbę o pozostawienie szkoły. W sprawę zaangażował się Staszic, obalił po kolei wszystkie argumenty wizytatora. „Hrubieszów liczy 4068 mieszkańców, a tylko 1500 Żydów, pozostała ludność to chrześcijanie”.

Aneta Urbanowicz

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Absolwent 2018-06-08  10:36

Tak będziemy na uroczystości 100-lecia LO w Hrubieszowie

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem