Wydanie nr 11 z 2017 r. (2017-03-14)

BEŁŻEC: 75. rocznica pierwszych transportów do obozu zagłady. Rozpoczęły się uroczystości

17 marca 1942 r. do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów deportowanych z getta w Lublinie i Lwowa. Deportacje te stanowiły początek „Aktion Reinhardt”.

 

„Jesteśmy w miejscu, w którym w ciągu 10 miesięcy zgładzono co najmniej 434 tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci. Byli to głównie mieszkańcy południowo-wschodniej Polski, przedwojennych województw lubelskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i krakowskiego. Jesteśmy w miejscu, które po Treblince jest największym cmentarzyskiem polskich obywateli z okresu II wojny światowej, a zarazem trzecim co do wielkości cmentarzyskiem Holokaustu w całej Europie" - powiedział na rocznicowej uroczystości dyrektor Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, w tym wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, korpusów dyplomatycznych, władz wojewódzkich, administracji samorządowej, uczelni oraz organizacji kombatanckich i wojskowych, a także młodzież szkolna.

Wpomnieniami z okresu okupacji niemieckiej podzieliła się z zebranymi Lila Lam-Nowakowska, ocalała z getta w Stanisławowie, której ojciec najprawdopodobniej zginął w Bełżcu. „Z całej grupy, która uciekła tej pamiętnej nocy z getta w Stanisławowie, przeżyliśmy tylko moja mamusia i ja. Nie wiedzieliśmy, że nasi najbliżsi mordowani byli w Bełżcu w tym samym czasie, kiedy nasz pociąg jadący do Warszawy mijał to miejsce […]. Po latach to miejsce nadal wieje grozą, ale przyjeżdżam tu by oddać hołd pomordowanym. Dziękuję, że pamiętacie o ofiarach tego strasznego miejsca, jakim był obóz zagłady w Bełżcu” - powiedziała.

Ekumeniczną modlitwę za zmarłych zmówili naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jan Cieślar, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek i proboszcz parafii prawosławnej w Tomaszowie Lub., ks. Dariusz Wasiluk, biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło oraz proboszcz parafii w Bełżcu, ks. Stanisław Szałański.

Źródlo: Muzeum - Miejsce Pamięci w Bełżcu.

Komentarze

Jan 2017-03-21  16:54

Transporty nie "przybyły", tylko Niemcy przywieźli ludzi, Żydów w wagonach Deutsche Reichsbahn. Niemieckich kolei. Często z Niemiec, Czech, Austrii. Nadzorował SS Gestapo Odilo Globocnik SS-Gruppenführer z Austrii. Pamiętajmy o tym.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem