Wydanie nr 33 z 2016 r. (2016-08-17)

CIESZANÓW: Wolność, przyjaźń, muzyka

Na tę chwilę fani ciężkich gitarowych riffów czekali cały rok. Przez cztery dni (18-21 sierpnia) na dwóch scenach Cieszanów Rock Festiwalu zagrało ok. 30 zespołów. Impreza przyciąga na Roztocze nie tylko muzyką, ale również niesamowitą atmosferą. Tu każdy może się poczuć naprawdę wolny.



Fani punk rocka w legendarnym wydaniu zjechali z całej Polski, by móc zobaczyć i posłuchać ostatniego żyjącego członka Ramonesów. Marky Ramone, perkusista kultowego amerykańskiego zespołu kilka lat temu wraz z grupą przyjaciół stworzył projekt pod nazwą Marky Ramone’s Blitzkrieg, z którym wykonuje największe hity Ramonesów. Usłyszeć na żywo takie kawałki jak „Sheena is a Punk Rocker”, „Rockaway Beach” to prawdziwe święto dla fanów grupy.

 

W tym roku zagranicę reprezentowała też Dubioza Kolektiv z Bośni i Hercegowiny. W swoich kompozycjach łączą elementy bałkańskiej kultury z rockowymi brzmieniami, elektronicznymi dźwiękami, a także muzyką reggae czy ska. Śpiewają w języku serbskochorwackim i angielskim. Muzyczny pejzaż Cieszanowa wzbogaciła folk metalowa grupa Finntroll z Finlandii. Tematem ich utworów są opowieści zaczerpnięte z fińskiej mitologii oraz historie o fikcyjnym królu trollów.


Na festiwalu nie zabrakło programowej specjalności CRF, czyli koncertów „z jedną płytą”. Fani Krzysztofa „Grabaża” Grabowskigo mogli go posłuchać tym razem z kapelą Strachy na lachy (w ub.r. dał wspaniały koncert z Pidżamą Porno). Zespół zaprezentował w całości album „Piła tango” - ta płyta otrzymała najwięcej głosów internautów.  „Czarny chleb i czarna kawa”, „List do Che” czy tytułowy utwór „Piła tango” śpiewali z Grabażem niemal wszyscy zgromadzeni pod sceną.


Kolejny niecodzienny występ dała Arka Noego. Dzieciaki wykonały utwory z płyty „Pan Krakers!” (cove­ry punkowo-rockowych  min. kawałki Dezertera, Brygady Kryzys, Tiltu, Armii, Kultu, Izraela). Po dzieciach zagrał tata wraz z zespołem. Czyli Robert „Litza” Friedrich z Luxtorpedą.

Swój jubileusz na scenie głównej CRF świętował zespół El Dupa. 30-lecie obchodził też Farben Lehre, który zagrał całą swoją płytę „Farbenheit”, wybraną w głosowaniu internetowym. Na scenie pojawiły się też: Eluveitie, Vader (zagrał przedpremierowo materiał z nowej płyty). Na CRF nie mogło zabraknąć specjalnego monograficznego przeglądu twórczości jednego artysty – tym razem był to „3xKazik”. Kazik Staszewski pojawił się w trzech odsłonach: KNŻ - Kazik Na Żywo, w oryginalnym składzie, który zagrał swój ostatni koncert. Drugiego dnia Kazik zagra z Kultem a na koniec Kazik & Kwartet ProForma ze specjalnym koncertem i przedsmakiem płyty „Tata Kazika 3”.
Poza tym wśród rodzimych gwiazd nie zabrakło takich składów jak: Sweet Noise, Włochaty, Nocny Kochanek, Zacier, Tymon&The Transistors grający płytę „Wesele”.


Jak co roku było mnóstwo dodatkowych przedsięwzięć, Na terenie pola namiotowego działało CITY NGO, które oferuje warsztaty, prelekcje, wykłady otwarte i spotkania z ciekawymi ludźmi. 

 

 

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem