Wydanie nr 26 z 2016 r. (2016-06-29)

ROSJA: Od czerwca obowiązuje zakaz sprzedaży prezerwatyw Durex

Władze w Moskwie zarzekają się, że w zakazie sprzedaży prezerwatyw Durex nie ma żadnego powodu politycznego. Tymczasem niektórzy rosyjscy eksperci twierdzą, że „rola prezerwatyw w zapobieganiu ciąży i chorób przenoszonych drogą płciową jest zdecydowanie przesadzona”.


Igor Biełoborodow z Instytutu Badań Strategicznych przy prezydencie Rosji, demograf jest jednym z autorów głośnego raportu „O aspektach społecznych zapobiegania zakażeń HIV w metropoliach”. W rozmowie z portalem lenta.ru powiedział, że „alternatywą dla produkcji lateksowej jest moralność i abstynencja”.
Uważa, że większy dostęp nastolatków i młodzieży do prezerwatyw nie jest panaceum na choroby przenoszone drogą płciową. Prezerwatywy sprzyjają jeszcze większemu rozprzestrzenianiu się epidemii niż ją zwalczają. Dlaczego? Biełoborodow uważa, że mężczyzna, który otrzymuje prezerwatywę i słyszy, że jest to podstawowy środek zapobiegania AIDS i chorób przenoszonych drogą płciową, zwiększa liczbę swoich partnerów seksualnych. Po lekcjach edukacji seksualnej w rosyjskich szkołach, zainteresowanie młodzieży seksem wzrosło – zapewnia.
Po zakazie sprzedaży prezerwatyw Durex brytyjskiej produkcji, urzędnicy Federalnej służby do spraw nadzoru w sferze ochrony zdrowia wyjaśniali, że „firma miała problemy z rejestracją swojej produkcji, nie miała odpowiednich ekspertyz i nie przeszła badań technicznych i toksykologicznych”.

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem