Wydanie nr 24 z 2016 r. (2016-06-15)

Nigdy nie były popularne tak, jak teraz. Kupujemy 100 mln opakowań ziół rocznie

ZIOŁA DOBRE NA WSZYSTKO

Większość rośnie wokół nas. Mniszek lekarski (mlecz) czy pokrzywę zwyczajną traktujemy na co dzień jak chwasty. Dopiero zebrane , ususzone, zapakowane w pudełka i ustawione na sklepowych półkach zyskują na randze . Teraz nas leczą, podobnie jak kilkadziesiąt innych gatunków ziół. Wróciła na nie moda. Obecnie jednak nie pijemy naparów z ziół "na wiarę". Ich właściwości i działanie potwierdziła nauka.

Jeszcze niedawno przewidywano, że medycyna oparta na coraz nowocześniejszych lekach chemicznych wyprze ziołolecznictwo, a nic takiego się nie stało. Picie ziół jest modne jak nigdy wcześniej.

– Moda na zioła rośnie wprost proporcjonalnie do świadomości, że wszędzie wokół, na przykład w żywności, jest coraz więcej chemii i trucizn. Ludzie szukają wszystkiego, co jest „eko”. Ekologia jest w modzie, zioła jako ekologiczne też – mówi Mieczysław Zieńczuk, zielarz i właściciel Zagrody Rekreacyjnej „Mniszek” w Tyszowcach. – Leczyć też chcą się w sposób naturalny – dodaje.

 

Nowinki i tradycja

Furorę ostatnio robi czystek (akurat importowany, m.in. z Azji) – jako zioło o właściwościach antywirusowych, antybakteryjnych i zwalczające wolne rodniki. – Z nowinek można jeszcze wymienić szczeć samczą, która pomaga w leczeniu boreliozy, zielony jęczmień – ma odchudzać i oczyszczać, piperynę – ma działać przeciwnowotworowo, jest to wyciąg z pieprzu cayenne. Popularność zdobywa indyjska ashwagandha, polecana, bo regeneruje system nerwowy, uspokaja i ułatwia zasypianie. Pomaga nam więc sprostać wyzwaniom pełnego stresów życia – wylicza Mieczysław Zieńczuk, znany też jako „doktor Miniszek” (od mniszka lekarskiego).

Mniszek lekarski to jedno z dziesiątków ziół, które w przeciwieństwie do nierzadko egzotycznych nowinek znane jest w medycynie ludowej od dawna – jako środek na przeziębienie, ból gardła, łagodzący schorzenia woreczka żółciowego i wątroby. Mniszek rośnie wszędzie, jest uważany za chwast i bardziej znany pod nazwą mlecz. Tak samo jest z pokrzywą, której właściwości prozdrowotne znane są od wieków. Stosuje się ją na przykład w leczeniu kamicy nerkowej, artretyzmu, w stanach przemęczenia i przesilenia.

O pokrzywę, choć wszędzie jest pełno, firmy zielarskie muszą dzisiaj zabiegać.

 

Anna Rudy

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Mniszek 2019-02-12  17:04

Klaudia L. Owszem, ginial stosuje się na to, ale musi on występować i innymi bratnimi specyfikami o różnej płaszczyźnie działania wzajemnie się uzupełniającymi.

Klaudia L. 2018-02-13  23:42

Jestem wielką fanką naturalnych metod leczenia i naturalnych preparatów. Przykładowo przy kamicy nerkowej stosowałam połączenie żurawiny, liści rozmarynu i sonchus, korzenia żeń-szenia oraz owoców czarnego bzu. Wpierw stosowałam je osobno, a później wybrałam standaryzowane ekstrakty, które były mocniejsze w działaniu. Są one w kapsułach naturalnego preparatu Ginjal urit, który polecił mi zielarz.

dr. Mniszek 2017-09-18  05:56

Drodzy Państwo,Panie Józefie, Jeśli komuś zioła kojarzą się z narkomanią jako zioło, to jego problem. Artykuł jest skromny i nie wyjaśnia w pełni na czym polega potęga ziół. Zioła na wszystko - to tylko tytuł podpowiadający o ich wielkich możliwościach oddziaływania na organizm jako szeroka rzesza gatunków i w nich związkach zawartych. Nic nie jest na wszystko, zwykle to co na wszystko, to i na nic dobrze nie działa. Dzisiaj medycyna naturalna w tym dział ziołolecznictwo skupia się nad umiejętnościami łączenia tych roślin ze sobą i ich związkami w celu uzyskania maksymalnego działania zdrowotnego na organizm. W dalszym ciągu jest jeszcze na świecie wiele gatunków nie zbadanych, a i te zbadane zdumiewają nowymi odkryciami naukowymi. Jest to potężny obszar wiedzy medycznej, w którym trzeba na non stop siedzieć pół życia, żeby coś naprawdę wiedzieć.Najbardziej drażniące są wzajemne ataki jednych na drugich, a szczególnie częste są próby ośmieszania przez lekarzy zasadność medycyny naturalnej i w tym ziołolecznictwa. Punkt widzenia od punktu siedzenia , jak w polityce. Medycyna ogółem , to nie polityka. Każda najmniejsza nawet współpraca medycyny konwencjonalnej i naturalnej ze sobą może dać i daje najlepsze efekty dla pacjenta, a ten tu jest najważniejszy, nie lekarze a ich prawidłowo wykorzystana wiedza, postawa i stosunek do pacjenta.

Gall Anonim 2016-06-30  10:25

wiadomym jest że zioła działają na 90-95% schorzeń Polacy nie mają o nich wiedzy i nie zachowuja zdrowego stylu życia.

~czytelniczka 2016-06-20  15:21

https://www.youtube.com/watch?v=M6wRnouGZFQ

Nie rozstawaj się ze swoimi tabletkami, ale i tak każdy lekarz Ci powie nie korzystaj z ziołolecznictwa

ziuta 2016-06-18  12:01

Czy aby taki komenentarz nie jest propagowaniem glupoty?

Józef 2016-06-16  13:04

"Zioła dobre na wszystko". Czy tytuł oby nie jest propagowaniem narkomanii???

kamila 2016-06-16  11:39

Brawo Redaktor Ruda.Juz pora ograniczyc ta chemie,ktora wciskaja nam koncerny farmaceutyczne.

JAANNA 2016-06-15  08:53

POLECAM ZIELE SKRZYPU * KRZEM . Skrzyp polny wykorzystuje się do łagodzenia, leczenia i profilaktyki wielu chorób, m.in.

poprawia stan/kondycję włosów i paznokci
pomocny przy zapaleniach dolnych dróg moczowych
wspomaga gojenie się ran i łagodzi problemy skórne (np. trądzik, wysypki, owrzodzenia)
wpływa dobroczynnie na stan skóry
odtruwa organizm
uzupełnia niedobór mikroelementów
pomocny przy leczeniu gruźlicy, miażdżycy naczyń, kamicy nerkowej i pęcherzowej
korzystny dla osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu, hemoroidów, obfitych miesiączek, odmrożeń, cukrzycy,
picie i wdychanie oparów herbaty ze skrzypu łagodzi przekrwienia błony śluzowej nosa, zapalenie oskrzeli.
UWAGA - długotrwałe stosowanie skrzypu polnego może doprowadzić do niedoboru witaminy B1. Przy długotrwałym stosowaniu skrzypu należy uzupełniać niedobór tej witaminy. Jeśli zażywasz leki – należy poradzić się lekarza, czy można łączyć je z przyjmowaniem skrzypu.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem