Wydanie nr 17 z 2016 r. (2016-04-27)

TARGOWICA NIE CHCIAŁA KONSTYTUCJI

Konstytucja majowa 1791 r. w historii i tradycji polskiej jest symbolem reform, przezwyciężenia najgorszych tendencji, niszczących naród i państwo. Choć obowiązywała krótko, stała się odniesieniem dla przyszłych pokoleń, punktem, od którego datować należy istnienie nowoczesnego narodu polskiego.

 

Samo uchwalanie tego dokumentu budziło emocje. W trakcie całodniowych burzliwych obrad sejmowych, przeciąganych gwałtownymi protestami – w tym posła kaliskiego Jan Suchorzewskiego, chcącego zabić własnego małoletniego syna, „żeby nie żył w niewoli, którą gotowała konstytucja” – Ustawa rządowa 3 maja została uchwalona.

Zwolennicy i przeciwnicy

Konstytucja 3 maja nie była dziełem doskonałym. Z 11 artykułów największe spory i nieporozumienia, wykraczające poza ducha i literę prawa, budził artykuł czwarty zapowiadający roztoczenie opieki prawnej nad stanem włościańskim, wolność osobistą dla przybyszów i pewność posiadania ziemi. Uznano już wówczas, że zakres tego artykułu jest za wąski i zachowawczy, nieodpowiadający potrzebom chwili i oczekiwaniom wsi. Jednak entuzjazm z powodu uchwalenia Konstytucji przytłumił wszelkie niedostatki, więc nie zwrócono uwagi na naruszenie prawa i przekroczenie instrukcji danych posłom na sejmikach. Dotyczyło to przede wszystkim: odebrania praw politycznych szlachcie nieposiadającej ziemi i wprowadzenia dziedziczności tronu. Grupa 28 posłów i senatorów 4 maja 1791 r. wniosła do ksiąg grodzkich formalny protest, wiele osób złożyło urzędy, nie mogąc się pogodzić z tak znacznym naruszeniem dotychczasowych praw.

Jacek Feduszka

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

GALIK 2016-05-04  13:49

Tak tylko koryto wyczyścili do dna ci z PO i z PSl

Lech 2016-05-03  13:12

koryto jest ale z żarłoczniejszą trzodą

zamośćianin 2016-05-03  08:11

Kwiku kwiku nie ma już koryta

FELIKS 2016-05-02  18:31

DZISIAJ tzw KOD to nic innego jak dawna TARGOWICA !ONI POLSKE MAJA DALEKO W TYŁKU!CHETNIE WZYWAJA OBCE SIŁY W IMIE RZEKOMO ZAGROŻONEJ DEMOKRACJI!ZAGROZONEJ DEMOKRACJI? CHA CHA ZAGROZONYCH WPŁYWÓW I PRZYWILEJÓW!DEMOKRACJA JEDNAK ICH RZĄDY ODRZUCIŁA! I W WYBORACH DEMOKRATYCZNYCH WYBRAŁA INNYCHACH JAK ONI TEGO NIE MOGA PRZEBOLIC! ŻEBY POLSKA BYŁA DLA POLAKÓW? CIEZKO TO STRAWIC! NO NIE? PANOWIE I PANIE Z PO I NOWOSMIESZNEJ

obywatel 2016-04-30  20:37

Do Zamoscianina tak u nas jest teraz targowiska ,która na siłę chce nam zafundować prezes .Ładnie mówią że to krzyczą Ci co utracili władzę ,jeżeli nikt nic nie będzie mówił to faktycznie któregoś dnia obudziły się w innym kraju ,bo nasz znowu zniknie z mapy .Następują zmiany ,ale niech nie będą na siłę robione .Nic nie robią tylko myślą jak jeszcze dowslic Polakom ,jaki nowy podatek wprowadzić .Teraz myślą nad podatkiem od wody i opadów .Chcą zniszczyć nasze stawy ,rolnictwo .

katarzyna 2016-04-29  16:55

Magnateria i czesc szlachty dla obrony zlotej wolnosci,ktora to wolnosc dotyczyla 5 procent populacji
Narodu wezwala na pomoc sasiadow ze wschodu.Obecnie dla obrony zlotej demokracji dla tez mniej wiecej
5 procent Narodu wzywaja sasiadow z zachodu.Pewnie mysla,ze sa bardziej postepowi ale moze sie to
zakonczyc podobnie.

byk 2016-04-29  14:07

@ zamościanin - "morze"??????

zamośćianin 2016-04-29  10:25

Obecnie w Polsce trwa targowica i polska morze zniknąć z map europy rozpacz za utratą władzy

izzy 2016-04-28  20:08

Targowica to była najgorsza zdrada w dziejach naszego narodu. Polacy, „obrońcy wolności” za pieniądze i tytuły, pogrążyli Rzeczpospolitą w niebycie, a setki tysięcy rodaków skazali na katorgę i śmierć
27 kwietnia 1792 trzynastu zdrajców zawiązało w Petersburgu konfederację. Jej akt liczył 40 stron tekstu, który zredagował rosyjski generał Wasilij Popow.
Podpisy złożyli m.in.: generał artylerii koronnej Stanisław Szczęsny Potocki, hetman wielki koronny Franciszek Ksawery Branicki oraz hetman polny koronny Seweryn Rzewuski. Marszałkiem konfederacji został Stanisław Potocki, władzę nad wojskiem sprawowali Branicki i Rzewuski. Sekretarzem konfederacji mianowano poetę i publicystę Dyzmę Bończę-Tomaszewskiego.

Uzgodniono z Katarzyną, że gdy tylko zainteresowani dotrą do Polski ogłoszą konfederację w miejscowości Targowica, przy czym akt konfederacji będzie przedatowany na 14 maja.
Z kolei Bułhakow, Poseł moskiewski przekazał w Warszawie notę carycy, w której monarchini stwierdza, iż

„nie może być nieczuła na głos zażaleń, z którymi udała się do niej wielka liczba Polaków, znakomitych urodzeniem i urzędami, niemniej przez patriotyczne cnoty swoje; oni to, zapaleni gorliwością i chwalebną chęcią ratowania ojczyzny swej, odzyskania utraconej wolności, złączyli się z sobą ku zdziałaniu prawej konfederacji przeciwko nieszczęściom, w które nieprawna konfederacja warszawska pogrążyła naród”.


Aby wspomóc targowiczan 18 maja 1792 roku 98-tysięczne wojsko rosyjskie przekroczyło granice Rzeczpospolitej…

wendig 2016-04-28  13:25

Konstytucja majowa 1791 r praktycznie niczego nie zmienila tak jak większość aktow naszych sejmów.Po jej uchwaleniu w krotkim czasie Polska zniknęła z mapy Świata.Przykre to jak trzech najbliższych sąsiadow zagarnia terytorium słabszego sąsiada.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem