Wydanie nr 14 z 2016 r. (2016-04-06)

ZIEMIA NIE TYLKO DLA ROLNIKÓW

ROZMOWA TYGODNIA z Władysławem Serafinem, prezesem Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych

Sejm uchwalił nową ustawę o ziemi, której projekt wzbudzał wiele emocji. Przyniesie rolnikom więcej korzyści czy szkód?

– Moim zdaniem ustawa jest oczekiwana i korzystna dla rolników. Trzeba na nią jednak spojrzeć nie pod kątem politycznym, tylko gospodarczym. Ustawa w zasadniczy sposób daje gwarancję, że ziemia w obrocie sąsiedzkim i państwowym będzie służyła przede wszystkim tym rolnikom, którzy będą chcieli powiększyć gospodarstwo rolne. Ta ustawa to duży krok naprzód, choć nie wszystkie zapisy są zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Sporo kontrowersji wzbudzał zapis, że rolnicy będą mogli kupować ziemię tylko w tej gminie, w której mieszkają...

– No cóż, niektóre pomysły w projekcie ustawy były absurdalne. Na szczęście w porę się z nich wycofano. 

A jaka będzie sytuacja młodych rolników? Czy będą mogli kupować ziemię?

– Tak, choć muszą spełniać określone warunki. Jeśli ktoś chce wykonywać dany zawód – w tym wypadku rolnika – musi spełniać kryteria i standardy. Tak jest także w Europie i na świecie. Jeżeli chodzi o osoby, które do tej pory nie miały nic wspólnego z rolnictwem, a chciałyby się nim zająć – to niewiele się tu zmieni. Już wcześniej miały utrudniony dostęp do ziemi z zasobów państwowych czy dotacji.  Ziemia to nie tylko czyjś prywatny majątek, to także wartość społeczna.

Rozmawiała Anna Rudy 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

były rolnik 2016-04-06  16:17

Do Polak teraz dopiero zaczną kupować ziemię cudzoziemcy.Za tymi związkami wyznaniowym właśnie stoją cudzoziemcy i dostali od państwa pozwolenie .

anonim 2016-04-06  13:33

Do ggłupoty,panszczyznę na wioskach już mamy ,księża mają ziemię ,ale uprawą jej zajmują się wierni .Ksiądz na kazaniu powie że trzeba tylu do pracy i taki sprzęt ,kolejka się ustawia w zapisach .Wcześniej księdza pole obrobia aniż swoje .Księża mówią że to majątek parafialny ,ale co do czego to własność kościoła ,który podlega Watykanowi .Zaczyna się tworzyć państwo w państwie .Teraz dojdą związki wyznaniowe a ich w Polsce jest dużo .Często rolnicy mają ziemię z dziada pradziada ,mieć tylko z reformy rolnej .Teraz tego rodzinnego majątku nie będą mogli przekazać swoim nastepcom .

Polak 2016-04-06  12:41

No bo cudzoziemcy kupowali nasze grunty i jeszcze trochę a Polski by nie było

ggupoty 2016-04-06  11:48

"Ziemia to nie tylko czyjś prywatny majątek, to także wartość społeczna. " Tak samo myślano za komuny i odbierano ziemię właścicielom czyżby czasy się wrociły, a może jeszcze wrocimy do czasów pańszczyzny???

XYZ 2016-04-06  09:35

Zapis dla rolników to się okaże czy był dobry ,ale dopisek do tej ustawy uważam za absurd .Księżnam będzie wolno handlować ziemią to znaczy kupować ,sprzedawać .Lecz związki wyznaniowe to cały absurd ,ziemie będą mogli kupować wyznawcy judaizmu i chyba islamiści też i wiele innych .Zwykły Polak będzie miał ograniczenia ,przeszkody różne ,a dla związków wyznaniowych zielone światło .Czy państwo faktycznie dba o sprawy kraju i obywateli swoich ?

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem