Wydanie nr 9 z 2016 r. (2016-03-02)

Ziemia uprawna: dla państwa? dla dzieci? nie dla wszystkich?

CO WŁADZA CHCE ZROBIĆ Z ZIEMIĄ?

Zbliża się koniec wolnego obrotu ziemią rolną. W ciągu kilku tygodni mają wejść w życie nowe przepisy, które na kupowanie ziemi zezwolą tylko rolnikom, a i to pod pewnymi warunkami. Z możliwości nabycia ziemi zostanie wykluczonych 90 procent Polaków. To oznacza także, że właściciel ziemi - w tym rolnik - nie będzie mógł jej sprzedać komu chce, czyli np. mieszkańcowi miasta na siedlisko.

W ub. tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Trzeba to rozumieć dosłownie, zgodnie z nazwą - przez 5 lat od wejścia w życie tej ustawy nie będzie można kupić ziemi należącej do Skarbu Państwa. Agencja Nieruchomości Rolnych będzie do 2021 roku przeprowadzać przetargi wyłącznie na dzierżawę ziemi, a ma jej w swoich zasobach jeszcze 1,5 miliona hektarów. Oddział ANR w Lublinie dysponuje jeszcze 35 tys. hektarów ziemi rolnej (wyłączając grunty oddane właśnie w dzierżawę - 11 tys. ha).

Jednak zakaz sprzedaży ziemi państwowej to tylko jedna z planowanych zmian, i to wcale nie najbardziej kontrowersyjna. Ziemia ma się stać towarem zarezerwowanym wyłącznie dla rolników. Osoby niewywodzące się ze wsi kupić będą mogły co najwyżej kilkadziesiąt arów (mniej niż hektar). W dodatku część gruntów rolnych będzie mogła zostać znacjonalizowana - to znaczy upaństwowiona. Dotyczy to przede wszystkich ziemi należącej do spółek prawa handlowego, ale niewykluczone, że także tej zapisywanej w spadku bliskim rolnika niebędącym rolnikami. Takie pomysły nie podobają się nawet samym rolnikom, o innych osobach już nie wspominając. Skrytykował je także ostro Rzecznik Praw Obywatelskich, podnosząc, że naruszają konstytucyjne prawo do własności. Ocenił on, że projekt niesie ryzyko zbyt głębokiej ingerencji w prawa właścicieli i ewentualnych nabywców nieruchomości rolnych. Ingerencja ta polegać ma m.in. na wprowadzeniu administracyjnej reglamentacji cywilnoprawnego obrotu prywatnymi nieruchomościami rolnymi.

Anna Rudy 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

ja 2016-03-07  07:34

To by było wypaczone i niesprawiedliwe gdybym nie mogła przepisać swojej ojcowizny dzieciom tylko dlatego , ze nie są rolnikami ,a moze wnuki będą .

byk rogaty 2016-03-03  23:52

Do bernadetta Czy Ty jesteś naiwna czy niedouczona a może ślepa ? Nie widzisz że już teraz mamy ceny w euro a co było do wykupienia to były różne sposoby/fikcyjne małżeństwo , słup, itp/już zmieniło właściciela.Jakbyś miała 157 ha to masz rację ale 1,57 nie łudź się miliarderem nie będziesz.

Batuta 2016-03-03  22:06

Nie widzę w ustawie nic dobrego dla siebie, nie będę mógł dysponować swoją własnością.ANR - urzędnicy dostają olbrzymie możliwości. Nie prowadzi to dobrego.

bernadetta 2016-03-03  20:46

Ja mam 1,57 hektara oplacam podatek za grunt z zabudowanoami nie uzywam i nie mam zamiaru sorzedawac niech stoi remont zrobiony.jak euro wejdzie w polsce to bedzie warte tyle co w krajach europejskich.przykro mi dla tych co na stale mieszkajiol w polsce. Nie sluszna ustawa

Gaweł 2016-03-03  14:42

Do Marysi - po 16 maja to Ci dopiero wniosek rozpatrzą, a nie dostaniesz dopłaty !!! dostaniesz za 40 - 50 dni od tej daty!!! Czyli za 4 miesiące od dziś.

frajer 2016-03-03  11:20

Polska była dlugo pod zaborami i takie sa efekty każdy chce cos ograniczyć zabrać ,zakazac w jakim innym kraju jest tak ze do swojej wlasnosci ma sie ograniczone prawo nie moge sciąć drzewa pobudowac domu, polowac szukac w ziemi a jak cos znajdę to muszę jak pies zaraz to odniesc w jakim kierunku my idziemy jeden rząd wyprzedawał co sie dało ,drugi zakazuje sprzedaży a gdzie w tym wszystkim jest rolnik, jak czytam kretynów ze wies tak głosowała to zbiera mnie na wymioty w wolnym kraju każdy głosuje na kogo chce i trzeba to uszanowac chyba ze się jest bolszewikiem to wtedy jest to trudniej jemu zrozumiec ze ktos może mysleć inaczej od niego

beata 2016-03-03  09:30

Rzecznik Praw Obywatelskich niech sie zainteresuje praca swoich podwladnych bo ludzie latami czekaja
na rozpatrzenie swoich spraw.

marysia 2016-03-03  08:22

kto dostał pismo z agencji że dostanie dopłaty po 16 maja?

jola 2016-03-02  14:23

przywrócić dalej PGR-Y ziemia była państwowa kazdy miał pracę i wieś przy okazji zyła

hen 2016-03-02  12:08

Przecież wieś głosowała na obecny rząd. Więc mają co chcieli.

Do rolnik 2016-03-02  12:04

Przeczytaj ustawe i spróbuj zrozumieć.

naiwniaczek 2016-03-02  11:18

rolniku drogi,jeśli mama z tatą chcą pracować do usranej śmierci to tylko iwyłącznia jest ich sprawa.Nie wiadomo jak będzie z tobą.A swoją drogą rolnicy już wkrótce zapłacą jako pierwsi za udzielone poparcie w wyborach,Po ograniczeniu swobodnego obrotu ziemią należy się spodziewać wprowadzenia kontyngentów lub jak kto chce obowiązkowych dostaw...he,he

rolnik 2016-03-02  09:09

Kupują hektar ,zakładają firmę i są podatnikami Krus a nie ZUS .Jako rolnik płaci tyle za rok co kosztuje miesięcznie w ZUS .Dzieci w mieście pracują tata z mamą biorą rolnicze renty ,ziemia jest przypisana na dzieci .one kursu nie płacą ,a tata z mamą uprawiają pole .

wiera 2016-03-02  08:52

Tu nie trzeba jatrzyc,a ,ze obecna wladza chce polozyc lape na prywatnej wlasnosci to w srodowisku rolnikow jest wielkie oburzenie.

Jaga62 2016-03-02  07:31

Proszę nie jątrzyć lecz dobrze przeczytać co będzie obowiązywać przez najbliższe 5 lat okresu przejściowego.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem