Wydanie nr 47 z 2015 r. (2015-11-25)

Polsko-radziecka granica miała biec od Hrubieszowa (znalazłby się po stronie radzieckiej), przez Werbkowice i Łaszczów, do Korni

TOWARZYSZE SIĘ DOGADALI (CZ. II)

W ramach przeprowadzonej w październiku i listopadzie 1951 r. akcji H-T (od nazw miast Hrubieszowa i Tomaszowa) domy i gospodarstwa straciło ponad 14 tysięcy Polaków. Ludzie ci, gdyby nie ta największa w historii powojennej Polski korekta granic, byliby dziś mieszkańcami naszego województwa.

Dziś zmiana granic wydaje się sprawą zapomnianą, niewielu się nad nią pochyla. Miała jednak poważne skutki nie tylko dla pojedynczych ludzi, ale i dla gospodarki naszego kraju.

Korektę uzgodniono w tajemnicy. W tajemnicy także 15 lutego 1951 r. w Moskwie polski wicepremier Aleksander Zawadzki i szef MSZ ZSRR Andriej Wyszyński złożyli podpisy pod umową.

Polska odstępowała Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, będącej częścią ZSRR, obszar 480 km kwadratowych nad Bugiem i Sołokiją, kolano Bugu. To cztery gminy: Krystynopol, Bełz, Chorobrow i Uhnów oraz część trzech innych: Waręż, Dołhobyczów i Tarnoszyn. Sowieci dali nam w zamian część przedwojennego powiatu leskiego: część dorzecza dolnego Sanu od Smolnika po Solinę z Ustrzykami Dolnymi, a także wsie: Czarna, Lutowiska, Krościenko, Bandrów, Bystre i Liskowate.

 

Małgorzata Mazur

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ryszard 2015-11-26  13:14

Wszystkie dane zawarto w Dzienniku Ustaw Nr 11 z 1951r. mam ten dziennik zachowany dla potomnych

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem