Wydanie nr 35 z 2015 r. (2015-09-02)

BEZPIECZEŃSTWO: Już ponad 9,5 tys. kierowców straciło prawo jazdy przez nowe przepisy

Od maja obowiązują przepisy zakładające, że prawo jazdy można stracić za przekroczenie o ponad 50 km/h dozwolonej w terenie zabudowanym prędkości, a także przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów. Z policyjnych statystyk wynika, że tak ukaranych zostało do końca sierpnia prawie 10 tys. kierowców.

W związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym prawo jazdy na 3 miesiące straciło już 9 549 kierowców, a za tzw. „przeludnienie" 153 osoby.

Najwięcej dokumentów za przekroczenie prędkości, bo aż 1 622, zatrzymali piratom drogowym stołeczni funkcjonariusze, w województwie świętokrzyskim (1 041), mazowieckim (854) oraz w Wielkopolsce (840).

Policja przypomina, że jeśli dana osoba będzie kierowała pojazdem pomimo wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy, okres administracyjnego zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy.

Okazuje się, że 158 osób zdecydowało się wsiąść za kierownicę pomimo zatrzymanych czasowo uprawnień do kierowania pojazdem, a 9 osób zlekceważyło nawet wydłużony termin zatrzymania prawa jazdy.

W nowych realiach prawnych starosta wydaje w stosunku do tych osób decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, co z jednej strony oznacza konieczność wyrobienia prawa jazdy od podstaw, a z drugiej, że dalsze lekceważenie będzie stanowiło przestępstwo z art. 180a Kodeksu karnego.

To samo przestępstwo (art.180 a kk) popełniają także inni kierowcy, którym w drodze decyzji administracyjnej w przeszłości cofnięte zostało uprawnienie do kierowania, a mimo to zdecydowali się kierować pojazdem. Dotychczas zatrzymano aż 3 678 takich osób.

Po zmianie przepisów: Na polskich drogach zrobiło się bezpieczniej

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem