Sale od 99zł torebki damskie WITTCHEN
Wtorek, 7 lipca 2015

STRZEŻ SIĘ KLESZCZY

Czytasz wydanie archiwalne Tygodnika Zamojskiego z 8 lipca 2015. Zobacz najnowsze wydanie.


STRZEŻ SIĘ KLESZCZY
KLINIKA TYGODNIKA Rozmowa z dr n. med. Anną Mełges z Oddziału Neurologicznego w Arion Szpitale sp. z o.o. ZOZ w Biłgoraju

Najwięcej zakażonych kleszczy jest w lasach województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (ok. 25 proc.). Na Lubelszczyźnie jest kilkanaście procent. Chorobą, którą możemy się od nich nabawić, jest borelioza. Co to za schorzenie?

– Borelioza (choroba z Lyme) jest wielonarządową chorobą wywołaną przez bakterie – krętki (Borrelia burgdorferi). Przenoszą ją kleszcze. 

Kiedy kleszcze są najgroźniejsze?

– Do zakażeń dochodzi zwykle w okresie największej aktywności kleszczy, między majem a sierpniem. Należy jednak pamiętać, że kleszcze mogą wykazywać aktywność przez cały rok, nawet w zimie, jeżeli ma łagodny przebieg. Ze względu na okres wylęgania choroby szczyt zachorowań rejestruje się w okresie od czerwca do października.

 


Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w e-wydaniu .Komentarze do artykułu:

  •  

    rebe

    w końcu coś interesującego, bardzo ładna ta Pani doktor :) Daj Boże żeby mnie jakieś paskudztwo pokąsało:) Niestety, nie wpadłem na to, żeby o taką łaskę się modlić na stadionie w Zamościu :) oj, człowiek głupi i tyle :) A poza tym, to najfajniejsze so dziołchy z Biłgoraja i okolic :) Ukłony dla red. Szewc :)
    2015-07-08  02:23 ocena: 100%        
Proszę czekać... Proszę czekać...