Wydanie nr 25 z 2015 r. (2015-06-24)

Gdzie pracować i za ile

PRACA NA WAKACJE

Za moment wakacje, czas wyczekiwanych urlopów. Kiedy jedni myślą tylko o wypoczynku, inni (najczęściej studenci i starsi uczniowie) szukają możliwości zarobku. W naszym, biednym regionie pracy sezonowej jest zdecydowanie mniej niż w Warszawie, Wrocławiu czy w nadmorskich miejscowościach. Większość to oferty w sektorze rolniczym. Ci, którzy chcą naprawdę dobrze zarobić, powinni pomyśleć o wyjeździe za granicę.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat pogłębił się ekonomiczny podział na Polskę A i B. W województwie lubelskim na jedną ofertę pracy przypada aż 51 bezrobotnych, w mazowieckim ten wskaźnik wynosi 38, w kujawsko-pomorskim – 27, śląskim – 19, dolnośląskim – 17, opolskim i wielkopolskim – 16. Nasz region w tym zestawieniu jest na szarym końcu, razem z województwami podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim.

W Polsce jako taki rynek pracy istnieje tylko w największych miastach, gdzie międzynarodowe firmy zakładają swoje oddziały. Powstają centra obsługi IT i centra księgowe.

 

Anna Rudy, Magdalena Wójtowicz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Julka Kowalska 2016-08-04  18:30

Szukam pracy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem