Wydanie 09/2006 (2006-03-01)

Medycyna naturalna

ALKOHOL I MAGNEZ

Alkohol powoduje utratę magnezu z organizmu człowieka. Niedobór magnezu uniemożliwia przyswajanie wapnia z pożywienia. To zaś zaburza liczne procesy fizjologiczne. Dr n. med. Jerzy Oleszkiewicz, prezes warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, twierdzi, że przewlekły, drastyczny niedobór magnezu, obecny u ludzi z zespołem zależności alkoholowej, stopniowo prowadzi do degradacji intelektualnej. Wynikałoby z tego, że otępienie alkoholowe jest spowodowane nie tyle samym alkoholem, co niedoborem magnezu w wyniku jego nadużywania.
Wypłukiwany z organizmu, magnez obniża próg tolerancji na stres i zwiększa nadpobudliwość, co w konsekwencji prowadzi do chęci aplikowania sobie kolejnej dawki alkoholu w celu uzyskania złudnego poczucia odprężenia. Tworzy się błędne koło, które trudno przerwać. Można to zmienić, zażywając odpowiednio duże dawki magnezu, przy czym magnez łagodzi także objawy odstawienia alkoholu.
Sceptycy mogą powiedzieć, że przecież ludzie zawsze pili alkohol, a jednak dawniej nie obserwowano tak drastycznego obniżania się poziomu magnezu. To prawda, jednak należy pamiętać, że dawniej ludzie żyli w nieskażonym środowisku naturalnym. Obecnie nie jesteśmy w stanie uchronić się przed licznymi toksynami oraz kadmem i ołowiem. W skażonym środowisku alkohol ułatwia przenikanie toksyn do komórek organizmu i wypiera z nich życiodajne pierwiastki, takie jak magnez, cynk czy wapń.

MW

 

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem