Sale od 99zł torebki damskie WITTCHEN
Wtorek, 7 kwietnia 2015

MNIEJ KOŚCI W KOŚCI

Czytasz wydanie archiwalne Tygodnika Zamojskiego z 8 kwietnia 2015. Zobacz najnowsze wydanie.


MNIEJ KOŚCI W KOŚCI
KLINIKA TYGODNIKA Rozmowa z lek. med. Michałem Broniszem, specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu – kierownikiem Pododdziału Urazowo-Ortopedycznego w ARION Szpitale sp. z o.o. Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju

- Ze statystyk wynika, że w kraju na osteoporozę choruje trzy miliony ludzi. Co to za choroba?

- Polega ona na zmniejszaniu się masy mineralnej kości. Mówiąc kolokwialnie jest mniej kości w kości. Dla pacjenta oznacza to zmniejszoną wytrzymałość na urazy.

- Czy choroba dotyka tylko osoby w podeszłym wieku?

- Nie do końca jest to prawda, ponieważ choroba rozwija się bardzo powoli. W większości przypadków u kobiet rozpoczyna się w momencie przestrojenia hormonalnego, w początku menopauzy. Ja zawsze opowiadając pacjentom o osteoporozie mówię, że z kośćmi jest podobnie jak z drzewami, które również wolno rosną i chorują. Jeśli chodzi o fizjologię to w trakcie życia u każdego dochodzi do zmniejszenia masy kostnej. W przypadku osób chorych na osteoporozę to zmniejszanie się masy kostnej jest po prostu szybsze.

- Częściej na osteoporozę chorują kobiety, czy mężczyźni?

- Kobiety, ponieważ jest to choroba związana z przestrojeniem hormonalnym i jest to tzw. osteoporoza postmenopauzalna. Jak sama nazwa wskazuje zaczyna się pojawiać się u kobiet w momencie kiedy przestają miesiączkować.

 

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w e-wydaniu .Komentarze do artykułu:

Proszę czekać... Proszę czekać...