Wydanie nr 13 z 2015 r. (2015-04-01)

Wódka jest czwartą najbardziej rozpoznawaną polską marką na świecie: po Janie Pawle II, Lechu Wałęsie i „Solidarności”. Właśnie powstaje jej muzeum

MOŻEMY BYĆ DUMNI Z WÓDKI

To Polacy wynaleźli wódkę. Tak wskazują dowody historyczne. Nie wierzą w to jedynie Rosjanie, próbujący dowieść, że byli pierwsi. Jakby nie było, za polską wódką stoi kilkusetletnia tradycja, co do dziś przekłada się na jej najwyższą jakość. Jesteśmy mistrzami w produkcji tego alkoholu i najwyższa pora, byśmy przestali się tego wstydzić. Tak jak Francuzi dumni są z szampana i koniaku, tak my powinniśmy się chwalić wódką, destylowaną z polskich zbóż i ziemniaków.

Do tego od kilku lat przekonuje Stowarzyszenie Polska Wódka, skupiające producentów polskiej wódki, a także gorzelników produkujących zaciery do wódek – a zacier dla wódki jest tym, czym zakwas dla barszczu... Wódka nie powinna się kojarzyć z narodem Polaków pijaków (jest wielu lepszych od nas w tej dziedzinie), ale z narodową marką.

– Wiele krajów, i to o najlepszej reputacji, szczyci się swoimi narodowymi alkoholami: Czesi piwem i becherovką, Szkoci whisky, Japończycy sake, Meksykanie tequilą. Portugalczycy chwalą się porto, Kubańczycy rumem, Francja kojarzy się z szampanem, a Polska z wódką. I nie jest to powód do wstydu. Z całym szacunkiem dla innych polskich produktów, wódka to tak naprawdę jedyna globalna marka, jaką mamy. Żadna inna nie ma takiego zasięgu i takiej rozpoznawalności i nie budzi tak silnych skojarzeń z Polską – mówi Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Pierwsze na świecie

Co robić? Zarabiać na wódce i promować ją. Temu ma służyć Muzeum Polskiej Wódki tworzone właśnie na Starej Pradze w Warszawie. – To aż nieprawdopodobne, że nikt do tej pory nie wpadł na taki pomysł. Będzie to pierwsze takie muzeum na świecie – dodaje z zapałem szef stowarzyszenia.

Muzeum powstaje w nieprzypadkowym miejscu, w dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”, w Zakładzie Rektyfikacji (czyli destylacji, bez której nie istniałaby wódka), charakterystycznym, postindustrialnym budynku z czerwonej cegły. Fabryka budowana była pod koniec XIX w., a lata jej świetności przypadły na międzywojnie. Wówczas „Koneser” zaczął produkować m.in. Wyborową, Luksusową i Żubrówkę.

 

Anna Rudy 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

ja22 2015-04-07  11:07

''Muzeum wódki''żal!!!

jk 2015-04-01  17:13

"Recepta" wódki przypisywana jest jednak twórcy okresowego układu pierwiastków.

gosposia 2015-04-01  09:17

ja jestem dumna ,to będzie najlepsze muzeum na świecie już myślę o przeprowadzce na Pragie

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem