Sale od 99zł torebki damskie WITTCHEN
Wtorek, 24 marca 2015

UCZENIE MÓZGU

Czytasz wydanie archiwalne Tygodnika Zamojskiego z 25 marca 2015. Zobacz najnowsze wydanie.


UCZENIE MÓZGU
KLINIKA TYGODNIKA Rozmowa z lek. med. Robertem Wójcikiem, kierownikiem oddziału rehabilitacji w Arion Szpitale sp. z o.o. ZOZ w Biłgoraju

Rehabilitacja jest jednym z najważniejszych elementów terapii osób po udarze mózgu. Co to za schorzenie i dlaczego rehabilitacja jest tak ważna?

– Udar mózgu dotyka głównie osoby starsze. Jest to niedokrwienie (rzadziej krwawienie do mózgu), które powoduje uszkodzenie tkanki mózgowej. To z kolei skutkuje powstawaniem niedowładów połowiczych, np. niedowładem lewej ręki, lewej nogi lub prawej ręki i prawej nogi (w zależności od tego, w którym miejscu został uszkodzony mózg). Pacjent z udarem trafia na oddział neurologiczny. W leczeniu ważne jest, by jak najlepiej udrożnić zmienione miażdżycowo naczynia krwionośne mózgu, a przez to ograniczyć maksymalnie strefę uszkodzenia. Jeżeli uda się to uzyskać, jest szansa, że niedowłady się cofną. By tak się stało, potrzebna jest rehabilitacja, prowadzona już na oddziale rehabilitacyjnym.

Na czym ona polega?

– Najogólniej rzecz ujmując, na uczeniu mózgu tego, co stracił, czyli przywróceniu mechanizmów odpowiadających za sprawności ręki i nogi. Także ćwiczeniu mowy, bo czasami przy udarach występują również zaburzenia mowy. Ważne, żeby szybko rozpocząć rehabilitację. Im szybciej, tym łatwiej odzyskać sprawność.

 

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w e-wydaniu .Komentarze do artykułu:

Proszę czekać... Proszę czekać...