Wydanie nr 52 z 2014 r. (2014-12-29)

LUDZIE: Nie żyje Marian Jurczyk, opozycjonista z czasów PRL

W wieku 79 lat zmarł Marian Jurczyk, związkowiec i polityk, działacz opozycji w okresie PRL, senator IV kadencji, a także dwukrotny prezydent Szczecina.

W sierpniu 1980 roku Marian Jurczyk stanął na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Szczecinie. Był sygnatariuszem porozumień sierpniowych.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, a pod koniec 1982 roku tymczasowo aresztowany i oskarżony o przygotowania do obalenia ustroju PRL.

Marian Jurczyk został zwolniony w związku z ogłoszoną amnestią w 1984 roku. Dwa lata później przeszedł na rentę. Wszedł w skład tzw. Grupy Roboczej Komisji Krajowej, opozycyjnej wobec podziemnych władz związku związanych z Lechem Wałęsą.

Zadeklarował się jako przeciwnik porozumień Okrągłego Stołu. Założył własny związek zawodowy pod nazwą „Solidarność 80", kierował nim przez około dziesięć lat.

W wyborach parlamentarnych w 1997 jako kandydat niezależny uzyskał mandat senatora IV kadencji. W kolejnym roku zorganizował własne ugrupowanie pod nazwą Niezależny Ruch Społeczny, który wszedł w skład prawicowego bloku Ruch Patriotyczny Ojczyzna.

18 listopada 1998 został wybrany przez radę miasta na urząd prezydenta Szczecina. W wyborach samorządowych w 2002 roku ubiegał się o reelekcję. W II turze otrzymał 53,43 proc. poparcia, pokonując kandydata koalicji SLD-UP Edmunda Runowicza i wygrywając tym samym wybory.

 

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem