• 924.jpg
Wydanie nr 50-51 z 2014 r. (2014-12-17)

Będą sprostowania i przeprosiny w sprawie oszczerstw o mord pod Uchaniami

SPRAWA HONOROWA

Ugodą zakończył się proces o prawdę historyczną, który toczył się przed Sądem Okręgowym w Zamościu. Autorzy fałszywych informacji, w których zarzucano Polakom zamordowanie 80 Żydów, będą musieli je sprostować w mediach ogólnopolskich, także w Tygodniku Zamojskim.

Pozew w sądzie złożyli kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, którym kieruje poseł Sławomir Zawiślak (PiS). Pozwali Stowarzyszenie Panorama Kultur, które w swojej publikacji zarzuciło polskim partyzantom i mieszkańcom Uchań wymordowanie 80 Żydów.

 

O wyborze drogi sądowej byli żołnierze AK zdecydowali, kiedy nie doczekali się sprostowania zafałszowanej historii. Kombatantów i mieszkańców Uchań dotknęła publikacja „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”, wydana przez Stowarzyszenie Panorama Kultur. A ściślej – oskarżenie, że partyzanci i mieszkańcy Uchań „dwa tygodnie przed końcem okupacji niemieckiej otoczyli i wymordowali 80 Żydów” (sprawę nagłośnił TZ w artykule „To nie Jedwabne!”). Po ostrych protestach środowisk kombatanckich autorzy książki przyznali się do błędu. Wydali w tej sprawie oświadczenie, w którym przeprosili za nieprawdziwe informacje. Winę wziął na siebie Emil Majuk, prezes Stowarzyszenia Panorama Kultur, który przyznał, że bez uzgodnień z autorką tekstu, dr Martą Kubiszyn z UMCS, wprowadził poprawki. Zaznaczył, że zniekształcenie informacji wynikało z błędu w procesie redakcji i nie było celowe. 
her

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem