Wydanie nr 47 z 2014 r. (2014-11-26)

PODKARPACIE: Trujące zawieszki do bransoletek z gumek nie trafią na rynek

Zawieszki do bransoletek z gumek, które zarekwirowali celnicy z Rzeszowa zawierały silnie trujące substancje. Na szczęście 300 zestawów nie trafi na polski rynek.

Komplety do robienia popularnych bransoletek z kolorowych gumek zostały zatrzymane na początku października podczas odprawy celnejw Rzeszowie. Funkcjonariusze postanowili dokładniej przyjrzeć się pochodzącym z Chin zabawkom. Pobrali próbki i wysłali je do badań laboratoryjnych, pod kątem zawartości niebezpiecznych substancji.

Wyniki właśnie nadeszły. Okazuje się, że przypuszczenia celników były słuszne. Analitycy Służby Celnej stwierdzili, że w zawieszkach dołączonych do zestawów dopuszczalna norma ftalanu di-2-etyloheksylu (DEHP) została przekroczona 120 razy!

Służba Celna powiadomiła Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie o imporcie zabawek zawierających szkodliwą substancję i w efekcie wprowadzono zakaz sprzedaży tych kompletów.

Z uwagi na możliwość popełnienia przestępstwa Służba Celna powiadomiła również Prokuraturę Rejonową w Rzeszowie o próbie wprowadzenia do obrotu towaru szkodliwego dla zdrowia ludzkiego.

Związki z grupy ftalanów, czyli estrów kwasu ftalowego, mogą być obecne w niewielkich ilościach w zabawkach z tworzyw sztucznych, nadając im m.in. elastyczność i plastyczność. Ich dopuszczalne stężenie wynosi 0,1 proc. masy zabawki.

Na ich szkodliwe działanie wrażliwe są kobiety w ciąży, noworodki i małe dzieci. Występowanie tych związków w stężeniach wyższych niż dopuszczalne jest niebezpieczne szczególnie dla dzieci z uwagi na ich wpływ na gospodarkę hormonalną, w szczególności na rozrodczość. Badania wskazywały również, że DEHP ma związek m.in. z niską wagą urodzeniową, autyzmem oraz hamowaniem produkcji testosteronu.

 

Komentarze

Anna 2014-11-26  14:37

Czy wszystkie zestawy są trujące czy tylko podróbki?

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem