Wydanie nr 43 z 2014 r. (2014-10-29)

MAZOWSZE: Akcja SG w Wólce Kosowskiej. Przejęli towar za 22 mln zł

Kilkaset tysięcy artykułów z podrobionymi i zastrzeżonymi znakami towarowymi o wartości ponad 22 mln złotych oraz zatrzymanie 14 cudzoziemców to wynik nocnych działań, jakie przeprowadzili funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej.

Cała operacja została przeprowadzona nocąna parkingu przed wejściem do jednego z magazynów handlowych.

Wzdłuż alei, utworzonej tym razem ze 121 busów wypełnionych podrobioną markową odzieżą, obuwiem, galanterią oraz kosmetykami o określonej porze odbywał się regularny handel.

Opatrzone logiem markowych firm podróbki sprzedawane były w hurtowych ilościach handlarzom - pośrednikom, a następnie rozprowadzane do sklepów, hurtowni i bazarów na terenie całej Polski.

Trefny towar produkowany był w Chinach, a później przemycany na teren Unii Europejskiej.

Akcję przeprowadzono na tyle skutecznie, że funkcjonariuszom udało się w jednym czasie zatrzymać 14 osób podczas samej dystrybucji towarów z podrobionymi znakami towarowymi, które nie były objęte procedurami celnymi.

Zatrzymani to cudzoziemcy narodowości: tureckiej, indyjskiej, ormiańskiej, pakistańskiej, afgańskiej i ukraińskiej. Nie wszyscy z nich mieli zalegalizowany pobyt na terenie naszego kraju.

 

 

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej likwidując nielegalne targowisko, zabezpieczyli łącznie 121 busów, w których znajdowały się setki tysięcy podrobionych artykułów znanych światowych marek, zapobiegając w ten sposób wprowadzeniu do obrotu nielegalnego towaru o szacunkowej wartości ponad 22 mln zł.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty z art. 305 Ustawy o prawie własności przemysłowej. Za handel wyrobami z zastrzeżonymi znakami towarowymi grozi im grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 5 lat.

Wobec cudzoziemców, którzy przebywali na terytorium RP legalnie, ale złamali prawo trudniąc się nielegalnym procederem, Straż Graniczna podejmie czynności zmierzające do ponownego zbadania zasadności ich pobytu w Polsce.

Postępowania przygotowawcze prowadzi Prokuratura Rejonowa w Piasecznie.

 

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem