Wydanie nr 39 z 2014 r. (2014-10-01)

ZAPOMNIANA KWAŚNICA

Restauracja Carskie Koszary w Zamościu i szef jej kuchni zapraszają Czytelników Tygodnika Zamojskiego do spróbowania jesiennych specjałów, powstałych na bazie świeżych pomidorów, kwasu ogórkowego i innych warzyw. Jednym z nich jest zapomniana dzisiaj, a robiona przez nasze babcie, kwaśnica pomidorowa.

Filet z kurczaka w sosie kasztanowym

Składniki: pierś z kurczaka (podwójna), 30 dkg kasztanów jadalnych (mogą być mrożone), 1/2 litra śmietany (30 proc.), masło klarowane lub olej, pieprz zielony w zalewie, sól.
Przygotowanie: Pierś nacieramy solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy masło lub olej. Obsmażamy z obu stron, przykrywamy i zostawiamy na małym ogniu, aby zmiękła. Kasztany kroimy w plasterki lub w drobną kostkę i miksujemy ze śmietaną, dodajemy zielony pieprz i wylewamy wszystko na patelnię. Chwilę gotujemy na małym ogniu i doprawiamy do smaku.
Usmażone mięso wykładamy na talerz, polewamy sosem. Danie doskonale smakuje z opiekanymi ziemniakami lub ryżem i dowolną surówką.

 

 

Kwaśnica pomidorowa

Składniki: 20 dkg boczku białego, 20 dkg karkówki, 20 dkg boczku wędzonego, por, 2 marchewki, seler, 1/2 kg sparzonych we wrzątku pomidorów, koncentrat pomidorowy, wywar z rosołu, kwas z ogórków kiszonych, ocet, pieprz, sól, czosnek, cukier, majeranek.

Przygotowanie: Boczek i karkówkę pokroić w kostkę i podsmażyć w garnku na brązowo. Wlać wywar i kwas z ogórków, dodać włoszczyznę i wędzonkę. Gotować na wolnym ogniu, po 30 min. dodać koncentrat i pomidory pokrojone w kostkę. Dosmakować przyprawami i dokwasić odrobiną octu. Jeśli mięso jest miękkie, zupa jest gotowa. Z wędzonki wyjmujemy kostki, a mięso zostawiamy w kwaśnicy pomidorowej.

 

Gruszki z czekoladą i nutką koniaku

Składniki: 1/2 kg gruszek, 1 szkl. cukru, 1 szkl. czerwonego wina, gorzka czekolada, 1/2 litra śmietany (36 proc.), kieliszek koniaku, pół laski cynamonu, goździki, papryka chili, skórka cytrynowa, opakowanie lodów waniliowych.

Przygotowanie: Zagotować pod przykryciem wino z cukrem, cynamonem, goździkami i paskiem cytrynowej skórki. Gruszki umyć i obrać ze skórki, zostawiając ogonek, przeciąć na pół, wydrążyć gniazda nasienne.

Włożyć gruszki do syropu i zagotować. Gotować 6-10 min, w zależności od ich wielkości, uważając, by się nie rozgotowały. Zostawić w syropie do ostygnięcia.
Następnie należy przygotować sos czekoladowy. Czekoladę połamać na kawałki, rozpuścić w gorącej wodzie, wymieszać ze śmietaną i zagotować. Zdjąć z ognia, a do czekoladowego sosu dolać koniak i paprykę chili według uznania.
Gruszki wyjąć z syropu i ułożyć na talerzykach deserowych. Obok gruszki położyć po kulce lodów waniliowych, polać gorącym sosem czekoladowym. Można udekorować gotową bitą śmietaną.

 

mp

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

śledzik 2014-10-01  18:04

nie jest to zapomniana zupa naszych babć, jest to nowy przepis, ktoś tu niedoinfomowany

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem