Wydanie nr 37 z 2014 r. (2014-09-17)

Okupacja sowiecka Zamościa i regionu w 1939 r.

NÓŻ W PLECY

W wyniku zawartych 23 sierpnia 1939 r. porozumień niemiecko-sowieckich oraz późniejszych ponagleń strony niemieckiej 17 września 1939 roku armia sowiecka przekroczyła na całej długości granicę z Polską.

Tego dnia rano polski ambasador w Moskwie, Wacław Grzybowski, otrzymał notę, w której władze sowieckie kłamliwie komunikowały o „przyjściu z pomocą ludności Ukrainy i Białorusi”, maskując agresję zbrojną.

Granicę polską przekroczyły wojska dwóch frontów, białoruskiego i ukraińskiego dowodzone przez komandarma II rangi Kowalewa i komandarma I rangi Timoszenkę. Łącznie w pierwszym rzucie było to blisko 500 tys. żołnierzy, wszystkim jednostki pancerne i lotnictwo. Wojska frontu ukraińskiego wkroczyły na południowo-wschodnie ziemie polskie i do 20 września miały dotrzeć do linii KowelWłodzimierzSokal, a następnie nacierać na południe, w kierunku Lwowa i zagłębia naftowego, by odciąć oddziałom polskim drogi wycofania się do Rumunii i na Węgry.

Celem całej operacji wojskowej było opanowanie jak największego terytorium Polski, po linię ustaloną w tajnym protokole niemiecko-sowieckim z 23 sierpnia 1939 r., czyli po linię trzech rzek: Narwi, Wisły i Sanu. Do końca września 1939 r. wojska sowieckie opanowały wschodnią Polskę, zdobyły szturmem Lidę oraz Grodno i przekroczyły na środkowym biegu Niemen oraz Bug.

Agresja i obrona

23 września 1939 r. dywizje sowieckie 8. Korpusu Strzeleckiego 5. Armii Sowieckiej, podeszły do Bugu w rejonie Hrubieszowa i Sokala i przeprawiły się na drugi brzeg. Tego dnia stoczyły walkę z polską osłoną, po której żołnierze polscy wycofali się w kierunku Hrubieszowa. 24-25 września oddziały sowieckie toczyły zacięte walki z oddziałami Wojska Polskiego po zachodniej stronie Bugu na terenie powiatu hrubieszowskiego oraz na trasie KrasnystawChełm.

 

 

Jacek Feduszka

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Wiktoria 4 2014-09-19  07:50

a może to nie byli Ruscy , czy wcześniej Niemcy przecież takie mundury można uszyć a czołgi kupić moja młodsza siostra jest bardzo mądra zaczęła naukę w przedszkolu i tak mi podpowiedziała że to byli zieloni , kosmici warto nad tym problemem się zastanowić .historia jak zwykle udowadnia nowe fakty .

Wiktoria 4 2014-09-17  09:07

a mnie uczyli w szkole trochę innej historii ,totalne zaskoczenie?

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem