• 924.jpg
Wydanie nr 34 z 2014 r. (2014-08-27)

Wrzesień 1939 r. Jak Anglia i Francja wypełniały zobowiązania wobec Polski

SOJUSZNICY ZDRADZILI?

75 lat temu niemiecka agresja na Polskę rozpoczęła II wojnę światową. W opinii wielu Rzeczpospolita mogła uniknąć wówczas katastrofy, a wojna zakończyć się jeszcze w 1939 roku, gdyby nasi sojusznicy Francja i Wielka Brytania dopełnili zobowiązań wobec Polski.

 

Ofensywa na zachodzie, zmieniłaby przebieg działań na polskim froncie. Niemcy zostałby zmuszone do przerzucenia części wojsk. Pobicie Niemiec walczących na dwóch frontach zakończyłoby wojnę podpisaniem korzystnego dla aliantów pokoju. Tymczasem, poza wypowiedzeniem wojny Rzeszy, państwa zachodnie nie podjęły walki z Niemcami, co oznaczało, w powszechnym mniemaniu, zdradę polskiego sojusznika Jej konsekwencją była przegrana Polski, a w 1940 r. Francji.

Umowy sojusznicze

Jednak taka ocena ma bardzo słabe uzasadnienie w faktach. Polska była związana sojuszem wojskowym z Francją od 1921 roku. Miał on gwarantować pomoc Francji w przypadku zarówno wojny z Niemcami jak i z sowiecką Rosją. W miarę upływu lat wartość sojuszu malała. Anschluss Austrii oraz włączenie do Rzeszy Czech i Moraw, za przyzwoleniem państw zachodnich, nie powstrzymały niemieckiej ekspansji. Odnowienie sojuszu wojskowego z Francją (konwencja wojskowa z 19 maja 1939 r.), gwarancje brytyjskie dla Polski z marca, a głównie układ sojuszniczy polsko-brytyjski z 25 sierpnia 1939 r. miały ją ostatecznie zatrzymać.

Mirosław Bańkowski

 

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży, lub do zakupu e-wydania (tylko 2.5 zł).


Komentarze

Wiktoria 4 2014-08-28  11:40

oni każą nam całować ich d...ę co z pokorą ,ale czynimy w tą samą część ciała dostajemy kopa

daszek 2014-08-26  22:14

jak zwykle..

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem