Wydanie nr 28 z 2014 r. (2014-07-16)

MAŁOPOLSKA: Zatrzymano Rumuna podejrzanego o skimming

Pod zarzutem skimmingu został przez małopolskich policjantów zatrzymany 32-letni obywatel Rumunii. Jak ustalono, mężczyzna wykradał dane z kart płatniczych podczas wykonywania przez klientów transakcji w bankomacie stosując niespotykane dotychczas „nakładki”. Grozi mu do 25 lat więzienia.

Policjanci z KWP w Krakowie zatrzymali sprawcę, ale jeszcze ustalają skalę przestępczego procederu oraz liczbę klientów, którzy mogli w ten sposób stracić pieniądze.

Póki co wiadomo, że ofiarami skimmingu padło kilka osób, które już zgłosiły to policji.

Analizując te przypadki funkcjonariusze ustalili jakiego typu bankomaty są wybierane przez sprawców i wytypowali te, w których może dojść do kolejnych prób wykradania danych klientów korzystających z usług bankomatowych.

Kwestią czasu było uchwycenie momentu nałożenia urządzenia skimmującego oraz zatrzymanie osoby, która zamontowała nakładkę.

Policjanci zachowując czujność obserwowali wytypowane bankomaty i zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który właśnie zdemontował urządzenie sczytujące dane i próbował ukryć je pod kurtką.

Był to 32-letni obywatel Rumunii. Odpowie za podrabianie środków płatniczych. Grozi mu za to kara nawet 25 letniego pozbawienia wolności. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Policjanci zabezpieczyli urządzenie skanujące dane, które miał przy sobie zatrzymany mężczyzna oraz - dodatkowo - inne, znalezione podczas przeszukania wynajmowanego przez niego pokoju hotelowego. Zostaną one szczegółowo zbadane przez biegłego.

Już teraz wiadomo, że zarekwirowana przez policjantów „nakładka" była bardzo nietypowa, dotychczas niespotykana (skimmer tego typu montowany był wewnątrz bankomatu), listwa z kamerą była oczywiście przygotowana w taki sposób, aby tworzywem, wyglądem i kształtem nie odstawała od bankomatu). Wykrycie urządzenia było niezwykle trudne.

Jak się chronić przed wykradaniem danych ? Policja przypomina kilka podstawowych zasad.


Podchodząc do urządzenia warto zacząć od sprawdzenia czy elementy bankomatu takie jak czytnik kart i klawiatura nie odbiegają wyglądem od całości oraz czy do bankomatu nie zostały przymocowane podejrzane urządzenia.

W razie jakiejkolwiek wątpliwości można podejść do pracownika banku i poprosić o sprawdzenie lub poprosić o przyjazd patrolu.

Wpisując kod PIN bezwzględnie należy pamiętać o zasłonięciu go (na przykład ręką).

W marcu br. ofiarami skimmingu padło dwoje mieszkańców powiatu zamojskiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem