Sale od 99zł torebki damskie WITTCHEN
Wtorek, 2 lipca 2013

GDY BOLĄ RĘCE I RAMIONA

Czytasz wydanie archiwalne Tygodnika Zamojskiego z 3 lipca 2013. Zobacz najnowsze wydanie.


GDY BOLĄ RĘCE I RAMIONA
KLINIKA TYGODNIKA Rozmowa z lek. med. Andrzejem Kamińskim, ordynatorem Oddziału Rehabilitacyjnego w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lub.

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?

– To przewlekła choroba zapalna błony maziowej małych i średnich stawów. Prowadzi do uszkodzenia chrząstek stawowych, kości i innych struktur tworzących staw. Choroba atakuje ludzi między 30. a 50. rokiem życia, częściej kobiety niż mężczyzn.

Jaki są jej przyczyny?

– Nie są do końca wyjaśnione. Badania naukowe wskazują na duże znaczenie czynników dziedzicznych oraz środowiskowych, jak infekcje wirusowe czy długotrwały wysiłek fizyczny, promieniowanie jonizujące.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

– Schorzenie może rozwijać się skrycie i podstępnie lub szybko i gwałtownie. Pierwszymi objawami choroby może być ból stawów, głównie rąk i ramion. Nasila się w godzinach porannych, po wstaniu z łóżka. Równocześnie mogą pojawić się obrzęki i wysięki w stawach. Schorzenie nierozpoznane lub niewłaściwie leczone prowadzi do kalectwa.

Rozmawiała Małgorzata Pytkowska

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w e-wydaniu .Komentarze do artykułu:

 •  

  W

  Od dluszego czasu bola mnie ręce od ramion w dol mialam zabiegi ionoforeza ultradźwiękami zastrzyki olfen żadnej poprawy proszę o porade
  2015-06-23  09:30 ocena: 100%        
 •  

  Beata Wedda

  Mie tez bola od dluzszego czasu rece czyli od ramion w dol i nie wie jaka jest tego przyczyna prosze o pomoc
  2013-12-17  14:49 ocena: 100%        
Proszę czekać... Proszę czekać...