Wydanie 46 z dnia 18 listopada 2009 r. (2009-11-18)

GMINA ŁUKOWA

zajmuje powierzchnię 149 km kw. W jej skład wchodzi dziewięć miejscowości, w których mieszka 4579 osób. Najwięcej, tj. 2587 osób mieszka w Łukowej. Najmniejszą miejscowością jest Borowiec z 49 mieszkańcami. Użytki rolne stanowią 6913 ha, lasy - 7179 ha, sady - 20 ha.   Prawie 40 proc. terenu gminy leży na obszarze objętym ochroną przyrodniczą "Natura 2000". Walory środowiska naturalnego, czyste powietrze, przepływające rzeki Tanew i Sopot sprawiają, że są tu idealne warunki do rozwoju gospodarstw ekologicznych i organizowania spływów kajakowych.  

Na cmentarzu parafialnym w Łukowej znajduje się najstarszy na Lubelszczyźnie pomnik miecznika warszawskiego z 1791 roku. Został odnowiony w 2006 roku dzięki staraniom Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa.

Chlubą folkloru łukowskiego są zespoły śpiewacze: Łukowa I - laureatki Złotej Baszty w Kazimierzu w latach 2000 i 2004 a także Nagrody Oskara Kolberga, Łukowa II, III i IV.

mp   

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Zygmunt P. 2009-11-18  23:03

Protokół Extraktów 3-letnich m.Józefowa z 1787r. /WAPL -AOZ nr 840/
wymienia nazwisko Osucha Woyciecha jako posiadacza gruntu w tej miejscowości. Możliwe, że Osuchowie pochodzą z tej miejscowości. Zainteresowanym polecam zbiór akt Ordynacji Zamojskiej znajdujący się w Woj.Arch. Państ. w Lublinie /WAPL/ a szczególnie akta klucza józefowskiego lub zamechskiego. Zajrzeć można także do akt klucza szczebrzeskiego, gdyż ziemie te przed przejęciem przez Zamojskich należały do rodów Tarnowskich, Kmitów i Góreckich, właścicieli klucza szczebrzeskiego, bardzo rozległego i obejmującego swym zasięgiem późniejsze klucze józefowski i zamechski.
Osuchowie w Józefowie byli i pozostają nadal mieszczanami. szanowanymi i posiadającymi odpowiednią pozycję. Pełnili także różne funkcje społeczne w tym radnych oraz wójta gminy aleksandrowskiej z siedziba w Józefowie.
Nazwa miejscowości, zważywszy na okoliczne bardzo rozległe bagna otaczające tą miejscowość, osuszone znacznie w latach 60tych XX w., sugerują rzeczywiście suche miejsce . Nie można jednak wykluczyć, że np. Michał czy Sobko otrzymał za jakieś zasługi od Tarnowskich lub Zamojskich tą część niedostępnej puszczy i osuszył ją w zamian otrzymując przezwisko, lub nazwisko Osuch, dając tym samym początek wiosce i rodowi./ Sądzę, że wskazane na wstępie akta dużo wyjaśnią/. Borowce, Borowiny, Borowe itp. to nic innego jak siedziby borowych, czyli dzisiejszych leśniczych, później powiększone do obszarów wiosek. Kozaki to nic innego jak miejsca stacjonowania Kozaków, pilnujących granicy pomiędzy Kongresówką a Galicją, która przebiegała na rzece Tanew.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem