• Total PROMOCJA
 • Sobianek
Poniedziałek, 22 lutego 2021

KRAJ: Skandaliczna nominacja. Były działacz Obozu Narodowo-Radykalnego już odwołany z funkcji p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu

KRAJ: Skandaliczna nominacja. Były działacz Obozu Narodowo-Radykalnego już odwołany z funkcji p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu
Fot. Falanga - symbol Obozu Radykalno-Narodowego.
Tomasz Greniuch pełnił tę funkcję zaledwie kilka dni. Jego nominacja wywołała skandal w Polsce i na świecie. W sieci dostępnych jest co najmniej kilka fotografii, na których widać, jak Greniuch hejluje, to jest wykonuje gest nazistowskiego pozdrowienia.

 

 

Po nominacji i kontrowersjach, jakie ona wzbudziła, dr Tomasz Greniuch próbował odciąć się od swojej przeszłości i przepraszać. Bronił go także szef Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Jednak dzisiaj na stronie IPN ukazało się oświadczenie następującej treści: „W związku z zaistniałymi okolicznościami dotyczącymi nominacji dr. Tomasza Greniucha na stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dalsze pełnienie przez Niego tej funkcji jest niemożliwe. Dr Tomasz Greniuch złożył na moje ręce rezygnację. Z dniem 22 lutego br. została ona przyjęta przeze mnie”.

Nominacja Greniucha wzbudziła powszechne oburzenie, ponieważ jego zaangażowanie w działalność faszyzującego Obozu Narodowo-Radykalnego nie było epizodem i było powszechnie znane. Zaprotestowali historycy, publicyści, działacze opozycji demokratycznej w okresie PRL-u, Ambasada Izraela w Polsce, dyrekcje miejsc pamięci, jak muzeum Auschwitz Birkenau, a także politycy, zarówno opozycyjni, jak i związani z PiS. Przeciwko nominacji Greniucha opowiedzieli się m.in. prezydent Andrzej Duda i wicepremier Jacek Sasin.

 

 


Komentarze do artykułu:

 •  

  wyborca

  W pis członkowie i działacze pzpr rządzą ! Jak Kaczyński ich nie usunie z partii a co ważniejsze ze stanowisk gdzie zarabiają krocie to przyszłość pis będzie taka jak pzpr!
  2021-02-26  12:24 ocena: 88%        
 •  

  POLKA

  W POLSCE RZĄDZI judo-komuna nic dodać nic ująć
  2021-02-26  07:30 ocena: 75%        
 •  

  z deszczu pod rynnę

  Zamościaninie, nie zrozumiał Pan sensu mojej wypowiedzi. Jestem osobą wierzącą i nie wyrażam się lekceważąco o Panu Bogu i Matce Boskiej, tylko cytowałem słowa znajomych nowo nawróconych działaczy z ruchów religijnych - to ich styl i nazewnictwo.
  2021-02-25  18:38 ocena: 60%        
 •  

  Zamościanin

  " z deszczu pod rynnę" - nie pisz lekceważąco o Panu Jezusie i Matce Jego, bo jak przyjdzie ci umierać to agonia będzie trwała i trwała i dusza nie będzie się mogła oddzielić od ciała, a demony będą już w gotowości czekały na ciebie. I wtedy zrozumiesz jak to jest, ale będzie za późno ....
  2021-02-24  20:27 ocena: 100%        
 •  

  Mojżesz Winnetou

  Awans to czasem najlepsza forma degradacji
  2021-02-24  18:39 ocena: 100%        
 •  

  z deszczu pod rynnę

  A ja nie chcę ani faszystów, ani komunistów. Jedni i drudzy powinni być zdelegalizowani. Więc kto? Na pewno też nie nowo nawróceni - pełno takich ostatnio. Legitymacje PZPR-owskie, ZNP-owskie i PSL-owskie wcale nie za głęboko schowane w szufladach, a w fałszywych ustach hasła Jezusek i Maryjka... Ja p...ę.
  2021-02-24  15:07 ocena: 73%        
 •  

  To tyle

  Działacze PZPR, funkcyjni UB, Sb, ZOMO to najgłośniej krzyczą w tych komentarzach. Jeżeli oni lub ich dzieci, wnuki mogą pełnić różne urzędy, to ktoś inny nie ma prawa. Przecież ONR nie jest zdelegalizowane, a komunistyczna partia i ideologia już tak. Przyzwoitości więcej życzę.
  2021-02-24  13:15 ocena: 50%        
 •  

  wybiórczo

  ale esbecy w UM Warszawa są OK ?
  2021-02-23  16:16 ocena: 55%        
 •  

  Turysta

  Pewnie,PIS jest jak socjalizm,bohatersko walczą z problemami ktore sami stworzyli.A prezydent zebrał punkty bo odważnie nie zgadza się na tego kandydata,poza tym wrócił z nart, można zamykać stoki.
  2021-02-23  05:59 ocena: 75%        
 •  

  Tadzio

  A ten Jarosław Szarek to dlaczego jeszcze nie złożył na właściwe ręce rezygnacji?
  2021-02-23  00:12 ocena: 80%        
 •  

  david

  no ambasada Izraela podeśle odpowiedniego człowieka.
  2021-02-22  19:51 ocena: 55%        
Proszę czekać... Proszę czekać...