• Total PROMOCJA
 • Sobianek
Wtorek, 26 stycznia 2021

KRAJ: Żebractwo w Polsce nie powinno być karalne. To relikt PRL

KRAJ: Żebractwo w Polsce nie powinno być karalne. To relikt PRL
Fot. Freeimages.com.
Najwyższy czas zlikwidować karalność żebrania – napisał rzecznik praw obywatelskich do Ministerstwa Sprawiedliwości.

  W Polsce karalne jest żebractwo osoby „mającej środki egzystencji i zdolnej do pracy”. Taki przepis Kodeksu wykroczeń to relikt PRL, który nie przystaje do obecnej rzeczywistości ekonomiczno-społecznej oraz stanowi ingerencję w prawa i wolności jednostki – uważa RPO.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o odpowiednie działania legislacyjne.

Art. 58 Kodeksu wykroczeń głosi: „§ 1. Kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karze nagany. § 2.Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności”.


Komentarze do artykułu:

 •  

  henio

  żebracy są wszędzie nie tylko w Polsce na całym świecie ,a w Polsce największymi żebrakami są księża
  2021-02-19  06:33 ocena: brak        
 •  

  zibi

  Nie rozumiem tych komentarzy, które publiczne zbiórki utożsamiają z żebractwem. Każdy z nas ma prawo 1% należnego podatku przeznaczyć na zbożny cel dla NGO, albo przekazać datek wg własnego uznania, wyboru i możliwości finansowych na tacę, zakup sprzętu dla OSP, leczenie konkretnej osoby, "Krok za Krokiem", "Brata Alberta", wsparcie rodzin poległych policjantów itd.

  RPO słusznie domaga się prawnego zaniechania karania żebrających z ubóstwa spowodowanego niezaradnością życiową, chorobą, czy utratą pracy. Zwłaszcza, że nie wiemy jakie będą następstwa covid-19 w skali wioski, miasta, regionu, a może i kraju. Nie odmawiam wsparcia osobie żebrzącej na podstawowe potrzeby, a szczególnie na jedzenie. Natomiast czy warto pomóc osobie, której nos czerwony, gęba sina i nie wraca ona z kina... Chociaż może czasami warto, aby uchronić przed kradzieżą, bo nie wszystkim wystarcza złomu, puszek po piwie itd.
  2021-02-03  09:28 ocena: 100%        
 •  

  grzech

  Ja juz se kupilem zem sukienkę i bendem zebrał. Morze mi na lekarza wystarczy!!!
  2021-01-28  15:37 ocena: 100%        
 •  

  leń

  Przed wojną to żebractwa nie było, za I Rzeczpospolitej również dopiero PRL wyprodukowało żebraków, analfabetyzm itp
  2021-01-28  14:01 ocena: 100%        
 •  

  Grzech

  Czyli wszyscy chłopcy w czarnych sukienkach łamią prawo.
  2021-01-28  12:41 ocena: 57%        
 •  

  odbiorca

  Skoro Rydzyk taki dobry to powinien ochoczo pomagac potrzebujacym!Matki wychowujace chore dzieci powinny byc priorytetem, ale czeka wielu innych.Hipokryzja i demagogia.TV komercyjna takze oferuje programy religijne czy wartosciowe np.Angulus ,transmisja MSZY SWIETEJ,nasz nowy dom,interwencja,uwaga...NIE ZAPOMINAJMY O MILIONACH DUCHOWNYCH KTORZY Z WIELKIM ODDANIEM SLUZA BOGU I LUDZIOM-WIELKI SZACUNEK!
  2021-01-28  10:18 ocena: 70%        
 •  

  Karol

  Najwyższy czas zakończyć to zebeactwo tyle lat po wojnie XXI wiek i taka bieda?
  2021-01-28  07:17 ocena: 75%        
 •  

  Grzes z workiem piasku

  Zebractwo potega UE
  2021-01-28  00:31 ocena: 100%        
 •  

  Do emily

  Emily, w bardzo kulturalny sposób bronisz swoich racji... każdy powinien się od Ciebie tu uczyć kultury. O. Rydzyk i jego działalność jest kontrowersyjna bo kontrowersyjny jest sam lider. Chyba zarówno Rydzyk jak i Owsiak drażnią obie strony tym, że nie są do końca transparentni, w tym co robią a to wszystko na tle po jednej stronie ratowania życia i zdrowia a z drugiej strony obrony wiary katolickiej i patriotyzmu. Sytuację tą świetnie opisuje cytat samego o. Rydzyka "Nie da się zrobić z szamba perfumerii".
  2021-01-27  22:48 ocena: 80%        
 •  

  Do emily

  Oni go nie nienawidzą. Oni mu ZAZDROSZCZĄ. Bo to fani Owsiaka. A wiadomo, że Owsiak nie ma tyle talentu i umiejętności, co Ojciec Tadeusz.
  2021-01-27  20:58 ocena: 67%        
 •  

  OKO

  Kto wymierza karę? A no sądy obsadzone przez Koalicję Obywatelską. A Owsiak bóg III RP faktur nie chciał pokazać, bo to taka mentalność Bolka, lepszej kasty. Dawanie na Kościół jest nieobowiązkowe, a jak nie dasz Owsiakowi i nie będziesz miał nalepki serduszka, to zaraz Cię powyzywają ci od nazistowskiej błyskawicy, ci co są za mordowaniem ludzi głodem...
  2021-01-27  20:29 ocena: 86%        
 •  

  emily

  Do tych, co nienawidzą O. Rydzyka: ten człowiek zrobił wiele dla katolików, dla Polski, to my-słuchacze Radia Maryja, widzowie telewizji TRWAM z Polski i całego świata utrzymujemy te media, czy ktokolwiek z was zainteresował się żeby poznać jak naprawdę jest, dlaczego powtarzacie te wszystkie kłamstwa na jego temat, przecież założył WSKSiM(Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na tej uczelni studiuje wielu młodych ludzi), muzeum poświęcone Polakom ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, czy obejrzeliście chociaż raz kiedykolwiek jakiś film fabularny, czy dokumentalny w tej katolickiej telewizji? Czy byłoby wam przyjemnie słuchać na swój temat stek kłamstw i oszczerstw? Przykre to jest, bo tymi niesłusznymi oszczerstwami ranicie nie tylko tego kapłana ale i nas, których Tusk nazwał moherowe berety, czyli według niego te media słuchają i oglądają same stare babcie, takie kulawe, pochylone. Ale muszę was rozczarować,bo dużo młodych ludzi ogląda TRWAM, słucha RM, czyta Nasz Dziennik a gdybyście kiedykolwiek zrezygnowali kiedyś z oglądania jednego odcinka np. Ninja Warrior Polska, albo innego programu i włączyli TRWAM, to zobaczylibyście dzieciaki, które biorą udział w Dobranocce, filmy fabularne o pięknych treściach, filmy dokumentalne. Nie powtarzajcie tych chamskich bzdur, które wciskają wam nienawidzące Polski, Polaków, Kościoła Katolickiego zagraniczne media,należące np.do Ringer Axel Springer i innych spółek promujących wszystko, co ma na celu zniszczyć godność narodu polskiego, poniżyć nas jako ten gorszy sort, a najlepiej "walić" w tego Rydzyka, co nazgarniał tyle kasy, jeździ dziesięcioma Maybachami i w ogóle tfu, fuj, brrr co za ohyda. Bardzo to przykre. Przykre jak to, że spodziewam się też obrzydliwego hejtu na swój komentarz, ale no problem, I`m not a grand moher, I`m w sile wieku. Pozdrawiam, happy afternoon.
  2021-01-27  15:29 ocena: 77%        
 •  

  Do Do Nienaiwny

  Bardzo dobrze, że zrezygnował, niepotrzebnie wracał.
  2021-01-27  15:00 ocena: 57%        
 •  

  Do Nienaiwny

  Chciał Owsiak zrezygnować w poprzednim roku ? Zrezygnował, było źle, został nadal źle. Dlaczego nikt nic Owsiakowi nie udowodnił ? PiS ma sądy, prokuraturę, policję i służby podległe prokuraturze. Gdybym zarządzał taką akcję za darmo bym tego nie robił. Chcesz założ pododną fundacje i działaj. Psy szczekają karawana jedzie dalej.
  2021-01-27  14:07 ocena: 71%        
 •  

  wyborca

  Nienaiwny czy tępak?
  2021-01-27  14:04 ocena: 60%        
 •  

  Tyle w temacie

  I Rydzyk, i Owsiak mają swoje za uszami. Żebrają tak samo, mniej lub więcej dla siebie.
  2021-01-27  13:10 ocena: 72%        
 •  

  Nienaiwny

  "Owsiak "żebrze"nie dla siebie,"

  Ha ha ha. A to dobre. Owsiak nic z tego nie ma. No, lepszego żartu, to chyba za życia już nie usłyszę.
  2021-01-27  13:08 ocena: 63%        
 •  

  Babcia

  Jeżeli ksiądz nakazuje, ile ma dać każda rodzina na kościół, to pod jaki paragraf to podciągniemy. W tym roku proboszcz z Trzeszczan powiedział że bedzie chodził po kolędzie, każda rodzina ma dać po 150 zł na kościół. Parę lat temu w Łukowej na sumie odpustowej ksiądz na ambonie wyczytywał ile jaka rodzina dała na kościół. Za PRL nie było tylu ludzi bezdomnych, pracować musiał kazdy, wtedy to jeszcze milicja, jeździła i zbierała stojących ludzi na rogatkach, pod sklepami z piwem i woziła do urzędu pracy. Za PRL żyło się skromnie, ale ludzie byli inni, jeden drugiemu podał rękę, pomagał. Dziś w ludziach nienawiść, naród podzielony, jeden drugiego by zabił. Kościół nic nie robi by scalić naród w całość. Zawsze będę wspominać czasy PRL, a zwłaszcza Gierka, że tak się skończyło to jest wina tych sekretarzy, degnitarzy w Polsce, ukrywali, zaklamywali faktyczny stan kraju przetrwaniali publiczny majątek. Gierek zadłużył kraj, kupując różne technologie, budując fabryki, huty, osiedla mieszkaniowe, otworzył nam okno na świat . Kraj się rozbudowywał, wioski rozwijały się. Powstawały chlewnie, obory, kurniki, szklarnie, sady, rolnicy budowali nowe domy, całe obejścia, kupowali sprzęt itd. Za Gierka ruszyły w Polskę bazy które poszukiwały bogactw naturalnych. Nawet na Zamojszczyznie były takie bazy które szukały gazu, ropy i węgla, i go znalazły . Jak postąpili z Gierkiem po jego dymisji. Nawet nie dostał emerytury polskiej, tylko miał z Belgi, za to że wcześniej tam pracował jako górnik. Przyszła kochana Solidarność i wszystko zaczęła niszczyć, bo to komunistyczne, od tamtej pory wszystko zaczęli sprzedawać za bezcen obcym. Co dziś pozostawią nasi rządzący następnym pokoleniom, same długi. Nasze rzady doprowadziły że dziś jest tylu bezdomnych, zebrakow. Po co zmieniać zapisy w konstytucji, zmienić zasady rządu i jego wynagradzanie,rozrzutność rządzących, rozliczyć co zrobili, za zmalwersowane publiczne pieniądze politycy, rządzący, urzędnicy, powinni odpowiadać przed sądem i być sądzeni tak samo jak zwykły obywatel.
  2021-01-27  11:07 ocena: 80%        
 •  

  Do Cogito

  Tylko różnica między Owsiakiem a Rydzykiem jest taka, że dzięki Owsiakowi, w każdym szpitalu jest urządzenie z serduszkiem WOŚP, które ratuje ludzkie życie. I dzięki temu Owsiakowi żyją dwójka wspaniałych bratanków (wcześniaki 6,5 mieś). Na inkubatorach było czerwone serduszko. Ponadto składka na Owsiaka to dla mnie 50 zł rocznie a na Rydzyka (Rodzina Radia Maryja) babcie całe renty oddają i nikt nie wie finalnie na co ! Jest jeszcze jedna różnica Owsiakowi finansowo nie pomaga państwo Rydzykowi tak. Ogólnie próba zestawienia tych dwóch ludzi to dla mnie głupota.
  2021-01-27  11:06 ocena: 81%        
 •  

  cogito

  Do podpisującego się "Do Awe",Owsiak "żebrze"nie dla siebie,tylko dla tych,którzy są pomijani w udzielaniu im pomocy medycznej w różnorakiej formie.Negujesz działania Owsiaka,a nie przeszkadzają ci przekazywane miliony złotych przekazywane przez rząd na wyimaginowane tzw."dzieła" redemptorysty Rydzyka,które niczemu nie służą, a jedynie zaspokajają realizację jego idee fix.
  2021-01-27  10:34 ocena: 75%        
 •  

  Nienaiwny

  Owsiaka do listy jałmużn też proszę dopisać, jeśli ma być sprawiedliwie. On też dużo krzyczy, jak Rydzyk.
  2021-01-27  07:36 ocena: 71%        
 •  

  Grant

  To i orkiestrę żebraka Owsiaka też?
  2021-01-27  06:06 ocena: 67%        
 •  

  ADA

  CAjajaj...chodzenie z tacą czy chodzenie po kolędzie to zbieranie ofiar a nie żebractwo. Teraz wiem. - ale macie przyjemność umieszczać takie " pięne" wpisy. GRATULUJĘ!!!
  2021-01-26  19:55 ocena: 55%        
 •  

  STYX

  W szanowanym PRL-u nie było żebractwa. TO KATPRAWICA DOPRPWADZILA DO TAKICH ANOMALII.
  2021-01-26  19:38 ocena: 56%        
 •  

  Do Awe

  Ok. Ale dla towarzystwa jeszcze Owsiaka należałoby dorzucić. Wtedy będzie sprawiedliwie.
  2021-01-26  19:35 ocena: 67%        
 •  

  Awe

  W Polsce "żebrak" powininnismy zastąpić słowem "rydzyk" ..Można rydzykować legalnie i publicznie, można! To co tu zmieniać? Biznesmen chyba nie ma środków do egzystencji..
  2021-01-26  18:51 ocena: 66%        
 •  

  Mojżesz Winnetou

  Ajajaj...chodzenie z tacą czy chodzenie po kolędzie to zbieranie ofiar a nie żebractwo. Teraz wiem
  2021-01-26  18:38 ocena: 78%        
Proszę czekać... Proszę czekać...