Wydanie 13 z dnia 1 kwietnia 2009 r. (2009-03-31)

PSL jako pierwsze ugrupowanie, oficjalnie podało nazwiska swoich kandydatów do europarlamentu

KTO DO BRUKSELI?

Jacek Czerniak z SLD, Mirosław Piotrowski z PiS, Edward Wojtas z PSL, Lena Kolarska - Bobińska z PO, Marek Borowski z Centrolewicy, Wiesław Kuc z Samoobrony. To oni prawdopodobnie będą „jedynkami" na lubelskich listach do europarlamentu.  

Wybory odbędą się 7 czerwca, wybierzemy 50 eurodeputowanych. Partie i komitety wyborcze konstruują listy, które mają przedstawić do 28 kwietnia. Kandydatów na listach okręgowych może być maksymalnie 10 (minimum 5). Naszym okręgiem wyborczym jest okręg nr 8, obejmujący województwo lubelskie. W pierwszych wyborach do europarlamentu w 2004 r wybraliśmy czterech przedstawicieli naszego regionu: prof. Mirosława Piotrowskiego (LPR), prof. Zbigniewa Zaleskiego (PO), Zbigniewa Podkańskiego (wtedy PSL dziś Stronnictwo „Piast") i Wiesława Kuca (Samoobrona).

Posłowie i spadochroniarze

PSL zainaugurowało swoją kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego z przesłaniem Sukces Europy - sukcesem dla Polski. Liderem listy jest Edward Wojtas, poseł na Sejm, jednocześnie sprawujący funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie. Kolejne kandydatury ułożono na liście w porządku alfabetycznym. Na drugim miejscu znalazł się kandydat z Zamojszczyzny, a ściślej z Miączyna, Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa lubelskiego. Przypomnijmy, że w latach 1998-2001 r. był marszałkiem woj. lubelskiego, potem zdobył mandat posła na Sejm (IV kadencji). - Zamojszczyzna zasługuje na to, by w europarlamencie mieć swojego przedstawiciela - mówi. Jak ze znajomością języków obcych u kandydata? Przyznaje, że kiedyś uczył się języka niemieckiego i w ciągu kilku miesięcy jest w stanie podszkolić się tak, by w miarę dobrze posługiwać się nim. - Język obcy przydaje się zwłaszcza w rozmowach kuluarowych - przyznaje. Na oficjalnych spotkaniach są tłumacze.

Kolejnym i zarazem ostatnim kandydatem z Zamojszczyzny na liście ludowców jest Marian Tokarski, członek zarządu powiatu biłgorajskiego (prywatnie mąż wojewody Genowefy Tokarskiej). Kandyduje z dziesiątej, czyli ostatniej pozycji. Z lubelskiej listy PSL będą kandydować m.in. posłowie: Jan Łopata, Tadeusz Sławecki oraz Franciszek Jerzy Stefaniuk.

O pierwsze miejsce na liście PO walczyło kilku kandydatów: wicewojewoda Henryka Strojnowska, eurodeputowany prof. Zbigniew Zaleski i Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta Lublina. Ostatecznie stanęło na tym, że „jedynką" w Lublinie będzie profesor Lena Kolarska-Bobińska, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych.

Jak widać centrala PO stawia na silnych liderów list, znanych w całym kraju.

Niespodziewanie ze startu zrezygnował Bogdan Kawałko z Zamościa, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. Jego decyzja ma najprawdopodobniej związek z wydarzeniem jakie miało miejsce w styczniu br. Kawałko wjechał samochodem w przydrożny słupek, kontrola wykazała, że miał 0,22 prom. alkoholu (kolejne pomiary były poniżej progu karalności).

Aneta Urbanowicz, Magda Wójtowicz

To jedynie część artykułu. Kompletny artykuł przeczytasz w obecnym wydaniu Tygodnika Zamojskiego. Zapraszamy do punktów sprzedaży


Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem