Wydanie nr 32 z 2019 r. (2019-08-07)

AFTA NA USTACH A ANGINA – JAKI JEST ZWIĄZEK?

Afta na ustach to drobna zmiana o charakterze nadżerki, która pojawia się na różnych częściach błony śluzowej jamy ustnej. Często jednak zmiany przypominające afty w ustach pojawiają się w przypadku anginy, czyli ostrego zapalenia jamy ustnej i gardła. Zobacz, jak rozpoznać objawy poszczególnych dolegliwości oraz jaka może być przyczyna aft powstających po przebytej anginie!

 

Co to jest afta na ustach?

Aftą określa się ubytek tkanki błony śluzowej w jamie ustnej, otoczony czerwonawą obwódką. Zaczerwienienie wynika ze stanu zapalnego toczącego się w obrębie drobnej zmiany, czyli afty. Stan zapalny powstaje w wyniku czynnika drażniącego, którym najczęściej są urazy mechaniczne, ale zdarza się również, że osłabiona błona śluzowa ulega nadkażeniu bakteryjnemu bądź grzybiczemu.

Afty najczęściej pojawiają się w jamie ustnej, głównie na policzkach, podniebieniu oraz na języku i dziąsłach, a niekiedy rozprzestrzeniają się na zewnętrzna część ust. Afty na ustach pojawiają się często u osób z osłabioną odpornością oraz niskim poziomem witamin z grupy B. Wówczas często afty powstają w kącikach ust oraz na wargach.

Afty przypominają niewielkie, zwykle białawe owrzodzenia, które często pękają i uwalniają przeźroczystą lub żółtą wydzielinę. Duże afty na ustach można rozpoznać po charakterystycznym ubytku błony śluzowej – afta na ustach wygląda po prostu jak niewielka, kilkumilimetrowa dziurka.

Po dotknięciu afty odczuwa się silne dolegliwości bólowe, a kontakt z płynami i pokarmem piecze, swędzi i drapie, często utrudniając normalne funkcjonowanie. Zwykle aftom nie towarzyszą inne objawy, choć w skrajnych przypadkach może dochodzić do osłabienia na skutek trudności w przyjmowaniu pokarmu. Również dyskomfort związany z pojawiającymi się aftami powoduje obniżenie samopoczucia.


Afta na ustach jako objaw anginy

Pojedyncze afty na ustach zwykle nie powinny budzić niepokoju i najczęściej ustępują samoistnie po kilku dniach lub tygodniach. Zdarza się jednak, że afty na ustach są jednym z objawów występujących podczas innych dolegliwości, takich jak np. angina. Jednak ten stan łatwo rozpoznać, ponieważ angina, czyli ostry stan zapalny jamy ustnej, objawia się także innymi współistniejącymi objawami, takimi jak np.:

l wysoka gorączka,

l silny ból gardła,

l opuchnięte gardło,

l trudności w przełykaniu,

l osłabienie,

l zaczerwienienie i obrzęk migdałków podniebiennych,

l bóle mięśniowo-stawowe,

l białawy nalot na migdałkach,

l powiększone węzły chłonne.

Niemniej jednak, również w trakcie anginy mogą pojawiać się bolesne afty na ustach, które stanowią wówczas ognisko zapalne wynikające z zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, w zależności od podłoża anginy. Żadnego z wymienionych objawów anginy nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona angina stanowi ryzyko poważnych powikłań, takich jak np. zapalenie ucha, zapalenie zatok, oskrzeli lub płuc, a nawet sepsa.


Afta na ustach przy zakażeniu grzybiczym po antybiotyku

Zdarza się również, że po zakończeniu leczenia anginy i ustąpieniu związanych z nią objawów obserwujemy afty na ustach, często bardzo liczne, pokrywające także język, policzki i podniebienie.

Afta na ustach po antybiotykoterapii może wynikać z nadkażenia grzybiczego. Dzieje się tak, ponieważ antybiotyki stosowane na anginę eliminują wszystkie bakterie skolonizowane w jamie ustnej, nie tylko te wywołujące chorobę, lecz także naturalną florę bakteryjną. Obniżona ilość bakterii w ustach sprawia, że dochodzi do rozwoju grzybów zamieszkujących błonę śluzową.

Jest to tzw. kandydoza, czyli grzybica ust, która objawia się białawym nalotem oraz uszkodzeniami błony śluzowej przypominającymi afty na ustach. W przypadku rozwoju grzybicy ust konieczne jest zastosowanie środków o działaniu przeciwgrzybiczym.

 

Komentarze

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem